Про це пише Financial Times.
Країни не дійшли згоди щодо того, чи повинні ці кошти використовуватися виключно на закупівлю озброєння, виробленого у країнах ЄС, чи їх можна спрямовувати також на продукцію партнерів за межами блоку.
Чинний канцлер Німеччини Олаф Шольц під час саміту ЄС у четвер, 6 березня, наголосив, що фінансування має бути доступним і для партнерів, які не входять до Євросоюзу, але тісно співпрацюють із ним. Серед них — Велика Британія, Норвегія, Швейцарія та Туреччина.
Утім, президент Франції Еммануель Макрон зазначив: кошти не повинні витрачатися на закупівлю «готових комплектів», які знову не будуть європейськими.
За словами Макрона, для заповнення прогалин у сфері оборони — включно з ППО, далекобійною зброєю та розвідкою — треба визначити європейські компанії, які здатні забезпечити ці потреби.
FT зазначає, що дипломати у Брюсселі занепокоєні новою ініціативою. Вона може повторити долю Європейської програми оборонної промисловості (EDIF) обсягом 1,5 мільярда євро, яка вже понад рік залишається заблокованою через суперечки щодо використання позаєвропейських компонентів.
Нагадаємо, що 4 березня в Єврокомісії підготували план ReArm Europe («Переозброєння Європи»), який передбачає збільшення витрат на оборону, видачу позик на оборонні закупівлі та мобілізацію приватного капіталу. Загалом на це можуть мобілізувати близько 800 мільярдів євро.
З цієї суми 150 мільярдів євро планують спрямувати на фінансування виробництва сучасних засобів протиповітряної оборони та модернізацію армій країн Європейського Союзу.
За даними FT, остаточний варіант ініціативи має бути підготовлений Європейською комісією впродовж наступних 10 днів. Європейські чиновники вже зараз намагаються дійти до компромісу між Парижем, Берліном та іншими столицями, щоб уникнути чергового блокування.