Про це пише Oilprice.com.

У 2023 році уряд Грузії заборонив реекспорт автомобілів до Росії, що було зроблено з метою узгодження з міжнародними санкціями проти Москви. Проте, нещодавні торгівельні дані підкріплюють підозри, що Грузія все ще служить ключовим пунктом у мережі, яку Росія використовує для імпорту товарів, особливо автомобілів.

Згідно з даними, оприлюдненими Національним статистичним управлінням Грузії, другий рік поспіль автомобілі були найбільш експортованим товаром з Грузії у 2024 році, загальною вартістю понад 2,4 мільярда доларів, що становить 37 відсотків від загального обсягу експорту країни. Цікаво, що основним пунктом призначення всього експорту була не сусідня країна, а Киргизстан, центральноазіатська держава, розташована на відстані понад тисячу миль. Експорт з Грузії до Киргизстану минулого року склав 1,3 мільярда доларів, що є значним збільшенням на 85 відсотків порівняно з попереднім роком.

Зв’язок між Грузією та Киргизстаном вже давно перебуває під пильним контролем через те, що він є основним каналом постачання, на який покладається Росія для подолання західних санкцій.

Відколи західні країни почали запроваджувати санкції проти Росії після її вторгнення в Україну, Кремль використовує Киргизстан як “чорний хід” для отримання товарів, що потрапили під санкції, особливо компонентів подвійного призначення, які допомагають підтримувати російські військові зусилля. Автомобілі також є великим пунктом імпорту: кількість автомобілів, що в’їжджають до Киргизстану, різко зросла до понад 180 тисяч у 2023 році, порівняно з приблизно 40 тисячами у 2022 році, коли почалася російсько-українська війна.

Спостерігачі зазначають, що розбіжності в офіційних даних свідчать про те, що багато автомобілів, нібито проданих грузинськими продавцями киргизьким покупцям, не доходять до свого пункту призначення. Натомість вони можуть бути перенаправлені до Росії.

“За грузинською статистикою, у (перші) 10 місяців (2024)… автомобілів на суму 964 мільйони доларів було продано як реекспорт з Грузії до Киргизстану. За статистикою Киргизстану, з Грузії надійшло автомобілів на суму близько 50 мільйонів доларів. Куди зникли товари на суму понад 900 мільйонів доларів?” – питає грузинський опозиційний політик Роман Гоцірідзе, додавши, що, на його думку, автомобілі опиняються в Росії.

Як пише Bloomberg, разом із багатьма іншими союзниками США, Японія заборонила експорт предметів розкоші до Росії через кілька місяців після початку повномасштабного вторгнення в Україну на початку 2022 року. У тому числі роялі вартістю понад 1300 доларів були включені до списку заборонених товарів.

Офіційні цифри показують, що експорт японських фортепіано до Росії різко скоротився після введення заборони. Але експорт Японії до Китаю зріс на 300 відсотків у 2023 році порівняно з попереднім роком, згідно з торговими даними Організації Об’єднаних Націй, попри спад споживчого попиту в Китаї, спричинений погіршенням економіки.

Того ж року експорт роялів з Китаю до Росії зріс до 830 одиниць зі 155 у 2022 році, показують дані ООН. Статистика не містить розбивки за країною походження кожного фортепіано.

Ці цифри свідчать про ще один приклад того, як товари, що потрапили під обмеження, завозяться до Росії непрямими шляхами через її торговельних партнерів.