Про це повідомляє House of Europe.
Грантова програма для оцифрування українських музеїв і дослідних установ виділятиме до 20 000 євро (близько 860 000 грн) на кожну із 15 переможних заявок.
- Музей Голодомору за грантові кошти планує створити цифрові копії своєї колекції, для того, щоб зберегти пам’ять про національну трагедію Голодомору та зменшити ризик, від втрати чи пошкоджень експонатів експозиції.
- Благодійний фонд “Друзі музею” оцифрують неопубліковані архіви Одеського національного художнього музею, які налічують особисті документи видатних митців, фотоматеріали та записи про мистецькі події з початку XX століття.
- Мультимедійна платформа “Локальна історія” планує зберегти понад 2000 інтерв’ю в межах проєкту “Жіночі голоси Другої світової”, де є ексклюзивні свідчення про те, як жінки виживали в ці складні часи.
- Державний природознавчий музей НАН України створить цифрові копії стародруків, які зберігаються у фондах наукової бібліотеки.
- Благодійний Фонд “Шевченківський Гай” планує створити цифровий архів фольклору Донеччини, з колекції Степана Мишанича.
- Інститут зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України збереже колекцію метеликів, яку зібрали на початку XX століття: вона містить 1500 одиниць, зокрема і зниклі види.
- Одеський муніципальний музей особистих колекцій імені О. В. Блещунова за грантові кошти оцифрує 32 туркменські жіночі прикраси. Для них створять онлайн-каталог, де можна буде переглянути їхні 3D-моделі.
- “Інститут актуального мистецтва”, “Дім звуку”, “РадіоГараж” оцифрують плівкові записи композитора Богдана-Юрія Янівського, що містяться у фонотеках львівського радіо та телебачення.
- Хмельницький обласний художній музей за грантові кошти оцифрує 1000 експонатів з власної колекції, а також з колекцій евакуйованих з Донеччини музеїв, і створить доступ до цифрових копій.
- Музей Ханенків оцифрує 7000 невідомих творів європейської графіки XVI–XX століть, яка досі залишається невивченою і неоприлюдненою.
- Українська Природоохоронна Група врятує 70 000 наукових записів біологів про природу окупованих територій, заповідників і національних парків.
- Державний архів Львівської області планує оцифрувати 150 000 документів 1786–1939 років, що найбільше потребують цього.
- Дніпропетровська обласна універсальна наукова бібліотека оцифрує та створить вільний доступ до рідкісних видань української діаспори, які передало канадське Товариство приятелів України.
- Одеський археологічний музей НАН України збудує сучасну серверну, в якій зберігатиме цифрові копії колекцій та бази даних 3D-моделей.
- “Новий Музей”, Музейний кризовий центр, оцифрують 2000 унікальних документів політв’язнів для музею “Територія терору”, що охоплюють особисті листи, самвидави, листівки УПА.
House of Europe — програма, яку фінансує ЄС, має на меті підтримувати професійний та творчий обмін між українцями й колегами з ЄС і Великої Британії. Програма зосереджена на культурі, креативному секторі, освіті, роботі з молоддю, соціальному підприємництві, медіа, національних спільнотах України.
Нагадаємо, що міністри культури України та Польщі підписали спільну заяву, яка відкриває новий етап у вирішенні історичних питань.