Про це пише CNN.

Президент США Дональд Трамп похвалився, що «робочі місця й заводи повернуться з ревом», коли оголосив безпрецедентні тарифи по всьому світу під час своєї промови на честь «Дня визволення».

Із набуттям чинності його масштабних глобальних тарифів, різке зростання цін на товари — від одягу до електроніки — в основному ляже на плечі американських споживачів. Тепер же відомий техноаналітик попередив, що ціна на iPhone може зрости до приблизно $3 500, якщо їх вироблятимуть у США.

Президент і його економічні радники пообіцяли, що завдяки тарифам багато виробничих робочих місць зрештою буде «повернуто» до США, де вони забезпечать роботою мільйони американців.

Але Ден Айвз, глобальний керівник досліджень у сфері технологій у фінансовій компанії Wedbush Securities, в інтерв’ю Ерін Бернетт на CNN назвав цю ідею «вигаданою казкою».

Айвз додав, що iPhone, вироблений у США, міг би коштувати втричі дорожче — понад $3 000 — через необхідність відтворити надзвичайно складну виробничу екосистему, яка зараз існує в Азії.

«Ви будуєте цей ланцюг постачання у США — наприклад, фабрику у Західній Вірджинії чи Нью-Джерсі. І отримаєте iPhone за $3 500», — сказав він, маючи на увазі заводи з виробництва мікросхем, які є ключовими компонентами електроніки.

І навіть у такому разі, за словами Айвза, Apple знадобиться близько $30 мільярдів і три роки, щоб перенести лише 10% свого ланцюга постачання до США.

Виробництво й складання компонентів смартфонів перемістилося в Азію ще десятки років тому, коли американські компанії переорієнтувалися переважно на розробку програмного забезпечення та дизайн продуктів, які приносять набагато вищі прибутки. Цей підхід допоміг Apple стати однією з найдорожчих компаній у світі та провідним виробником смартфонів.

З часу інавгурації Трампа наприкінці січня акції Apple втратили близько 25% своєї вартості через побоювання щодо впливу тарифів на її розгалужений ланцюг постачання, який значною мірою залежить від Китаю та Тайваню. Приблизно 90% iPhone збираються в Китаї.

«Саме тому, я думаю, ми бачимо, що відбувається з акціями — жодна компанія не потрапила під цей тарифний удар так прямо й сильно, як Купертіно (одне з міст Кремнієвої долини, – ред.) і Apple», — зазначив він. «Це економічний Армагеддон, особливо для технологічної галузі».

Мікросхеми, що живлять iPhone, переважно виготовляються в Тайвані, а екрани — постачаються південнокорейськими компаніями. Деякі інші компоненти виробляються в Китаї, а остаточне складання здебільшого відбувається також у цій країні.

У лютому Apple оголосила, що інвестує $500 мільярдів у США протягом наступних чотирьох років у рамках зусиль із розширення виробництва за межами Китаю та уникнення тарифів Трампа щодо цієї країни. Аналітики вважають, що ціни на iPhone, ймовірно, зростуть, навіть якщо ланцюги постачання залишаться на місці. Інвестиційний банк Rosenblatt Securities із Нью-Йорка зазначив у своєму дослідженні (за даними Reuters), що iPhone можуть подорожчати на 43%, якщо Apple повністю перекладе витрати від нових тарифів на споживачів.

Ніл Шах, віцепрезидент з досліджень у Counterpoint Research, оцінює, що iPhone можуть подорожчати приблизно на 30%, але це залежить від місця їх виробництва.

Apple вже намагалася диверсифікувати свої виробничі потужності з Китаю до Індії та Бразилії та, ймовірно, розглядатиме варіанти перенесення виробництва ключових компонентів до країн із нижчими тарифами, аби зберегти доступнішу ціну своїх телефонів. В Індії тарифи становлять 26%, тоді як Бразилія обкладена тарифами на рівні 10%. Хоча тарифи США на Бразилію є найнижчими серед основних виробничих центрів iPhone, Шах зазначив, що Бразилія, ймовірно, не має достатньої потужності, аби замінити Китай.