Про це розповів голова комітету ВРУ з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, народний депутат України Михайло Радуцький на своїй фейсбук-сторінці.
Повідомляється, що йдеться про пункт № 26 прикінцевих положень законопроєкту №12000 про державний бюджет.
За словами Радуцького, Міністерство фінансів наполягає на цьому пункті, тому що деякі керівники медичних закладів накопичили на банківських рахунках десятки мільйонів гривень, але не використовують їх, а отримують відсотки з цих грошей.
Політик зазначає, що станом на початок 2024 року загальна сума залишків становила близько 15 мільярдів гривень.
Якщо ці гроші перебуватимуть на рахунках казначейства, то ними зможе користуватися держава.
Також комітет рекомендував доповнити законопроєкт двома новими пунктами:
- запровадження механізмів забезпечення цільового та ефективного використання коштів за програмою медичних гарантій шляхом проведення до 1 квітня 2025 року аналізу накопичених залишків та визначення механізмів подальшого їхнього використання. А також зобовʼязання медзакладів розміщувати на спеціальних небюджетних рахунках в органах Державної казначейської служби залишки коштів, які накопичуються на рахунках понад еквівалент двомісячних сум витрат на оплату праці з нарахуваннями;
- реалізувати технічні рішення щодо забезпечення ефективного управління небюджетними рахунками.
Таким чином, виконання рекомендацій комітету передбачає, що для переважної більшості медичних закладів нічого не зміниться, каже Радуцький.
Вони будуть, як і раніше, розміщувати кошти на банківських рахунках та ними користуватися. Ті лікарні, які неефективно використовують залишки на рахунках, перейдуть на небюджетні казначейські рахунки.
Нагадаємо, лікарська та пацієнтська спільноти попереджали про можливий колапс медичної системи у 2025 році через законопроєкт про держбюджет. У заяві благодійного фонду «Пацієнти України» йшлося про те, що рішення про переведення всіх медзакладів на казначейські рахунки може залишити лікарів без зарплат, а пацієнтів — без лікування.
3 вересня 2024 року Верховна Рада підтримала збільшення державного бюджету на 500 мільярдів гривень. Окрім цього, премʼєр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що 60% держбюджету спрямують на видатки армії та потреби Сил оборони.
13 вересня 2024 року стало відомо про те, що Кабмін затвердив проєкт державного бюджету на 2025 рік. Пріоритет — це оборона та безпека нашої країни. Вже 14 вересня 2024 року проєкт держбюджету-2025 зареєстрували у Верховній Раді.