Про це йдеться у новому інфляційному звіті, опублікованому на сайті НБУ.

ЄЦБ переживає, що їхня конфіскація погано вплине на євро: нібито інші центральні банки почнуть відмовлятися від використання резервних активів у євро, дохідність у євро зросте (що збільшить витрати на фінансування для країн ЄС), зменшиться частка євро у торговельних розрахунках.

НБУ каже, що провів “аналіз усіх аспектів позиції євро в глобальному середовищі” і за результатами цього аналізу зробив висновок: загрози для ролі євро в разі повної конфіскації знерухомлених російських активів на користь України немає.

Аналітики Нацбанку вважають, що безпосередня конфіскація російських активів, що становлять більше ніж 8% загального обсягу резерві у євро, може “механічно знизити частку євро в резервах на майже 1.1 в. п.”, але економічного змісту така зміна не матиме.

НБУ вказує, що синхронна конфіскація активів усім Заходом обмежить можливості диверсифікації резервів іншими країнами, зокрема Китаєм.

Крім того, існують технічні перешкоди для масового продажу облігацій у євро та обмеження на інвестиції у деякі альтернативні валюти, як-от китайський юань (через політику Китаю та геополітичні чинники). Це робить повну ліквідацію резервів у євро малоймовірною.

“Попри спроби пошуку альтернатив окремими країнами EM, роль євро як другої світової валюти залишається непохитною. Тож скоординовані з іншими розвиненими країнами заходи із повної конфіскації російських суверенних активів не зможуть послабити роль євро і навряд чи матимуть матеріальний вплив на сприйняття цієї валюти”, – робить висновок НБУ.

Нагадаємо, у червні 2024 року лідери країн – членів Великої сімки (США, Японія, Німеччина, Франція, Велика Британія, Італія та Канада) погодилися надати Україні $50 млрд, використавши для цього майбутні доходи від заморожених активів Російської Федерації.