«Культурний Рамштайн» для координації міжнародних зусиль із збереження української культурної спадщини та націдентичності може відбутися вже у лютому наступного року за участі міністрів культури європейських країн та країн G7.

Про це під час візиту до Брюсселя за підсумками зустрічі із представниками ключових європейських інституцій у спілкуванні з кореспондентом Укрінформу сказав міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький.

«Російська Федерація націлена не лише на наші з вами цивільні та військові об’єкти, не лише на людей, на мирне населення, але, в першу чергу, — на нашу ідентичність. Вони почали цю руйнацію з Криму і продовжують зараз, під час повномасштабної агресії. Тобто, впродовж десяти років все, що складає ідентичність України в мистецтві, в культурі, в живопису, — все це руйнується, нищиться або вивозиться та продається в російські музеї. Це ще одне свідчення того, що ця війна є екзистенційною для українського народу, — я говорю про політичну націю, якою є Україна», — наголосив очільник міністерства.

Він повідомив, що порушував ці питання під час переговорів з єврокомісаром з питань справедливості між поколіннями, культури, молоді та спорту Гленном Мікаллефом та запросив єврокомісара відвідати Україну для участі в культурному Рамштайні, про проведення якого оголосив Президент України у зверненні до Верховної Ради у листопаді цього року.

«Зараз міністерство та інші робочі органи ОП працюють над підготовкою плану проведення цього заходу. Ми обговоримо його головні положення з українськими культурними діячами у грудні. А вже на початку лютого наступного року я запросив колегу Мікаллефа до нас, щоб провести інституалізацію культурного Рамштайну на рівні міністрів культури Європейського Союзу і G7. Ця зустріч відбудеться в Україні», — сказав Точицький.

Він зауважив, що вже відвідав деякі європейські столиці і переговорив з міністрами та колегами про організацію цієї зустрічі. Зокрема, уряди Польщі і Німеччини вже підтвердили готовність приєднатися до цього процесу.

«Безумовно, ми будемо говорити про реалізацію Плану стійкості України, про розвиток стосунків із нашими колегами й партнерами у цьому контексті. Цей захід буде присвячений підготовці до конференції з відновлення України, яка відбудеться у Римі у липні 2025 року. Культура має зайняти своє чинне місце у цій конференції, вона буде наріжним пунктом усіх чотирьох панелей», — зазначив український урядовець.