Про це йдеться у розслідуванні The New York Times.

За даними видання, китайська влада роками відмовлялася звітувати про витрачені кошти. При цьому в американських зоопарках знали, що гроші йдуть не на охорону природи, але боялися, що після того, як платежі припиняться, Китай вимагатиме повернути панд.

Згідно з фінансовими звітами та внутрішніми документами зоопарків США за два десятиліття, в підвідомчі китайському уряду організації перевели 86 млн доларів. Європейські зоопарки, за даними NYT, могли перекласти ще більше.

Кошти витратили на будівництво багатоквартирних будинків далеко від заповідників, комп’ютери та супутникове телебачення для офісів місцевої влади та зведення не менше трьох музеїв. Крім того, на ці кошти центр розведення панд на заході Китаю планують перетворити на найбільший парк розваг, який можна порівняти з Діснейлендом.

Частина коштів таки була витрачена на панд, але водночас Китай побудував дороги для туризму навколо заповідників, тим самим порушивши природне середовище проживання тварин. Зараз, за ​​заявою китайських та американських учених, у диких панд менше території для переміщення, ніж у 1980-х роках, до припливу коштів із іноземних зоопарків.

Дипломатія панд

Чорно-білі ведмеді вже давно є символом американсько-китайської дружби. Це почалось відтоді, як Пекін подарував пару панд Національному зоопарку у Вашингтоні в 1972 році, напередодні нормалізації двосторонніх відносин. Пізніше Пекін позичив панд іншим зоопаркам США, а кошти повернули на програми збереження цих тварин.

Китай має монополію на панд і не продає їх, а віддає в оренду, найчастіше за сотні тисяч доларів на рік. Експерти називають це «панда-дипломатією».

У лютому цього року Китай відправив двох панд до зоопарку Сан-Дієго.