Про це повідомили в програмі “Київ. NewsRoom” телеканалу “Київ”.
У часи пандемії люди вже звикли до постійного корегування вимог до мандрівок. Але туризм адаптується, а подорожей стає все більше. Журналісти телеканалу “Київ” зібрали поради, як подорожувати безпечно в умовах карантину, а також, які є основні ризики та як їх уникнути.
Киянин Костянтин Ліорек під час пандемії облетів 50 країн світу і встановив два рекорди України. Перший – за максимальну кількість подорожей у карантинні часи, а другу – за кількість ПЛР-тестів із різних країн та територій.
“Я почав їздити по тих країнах, які відкривалися. Кожен раз перевіряв інформацію, куди можна їхати з тестом, без тесту, які вимоги тощо. Фактично, я відвідав більшість країн Африки (у той час це була Західна Африка), а також більшість країн Східної Африки, де я ще не був. Наразі я відвідав 175 країн світу”, – розповів турист.
Спіймати Костянтина у Києві фактично неможливо. Коли йому зателефонували журналісти, він якраз збирався в Румунію. Тому все розповів онлайн. Каже, що правила в’їзду в різні країни можуть змінюватися за лічені години. Відтак, варто перевіряти одразу кілька ресурсів перед виїздом. Перший у списку – сайт Міністерства Закордонних Справ України.
“Є такий ресурс який називається Travel.Advisor від МЗС України, але, на жаль, там інформація змінюється не так швидко, як хотілося б. Особливо, якщо це стосується країн, у які українці їздять не часто. Інший важливий ресурс є на сайті ІАТА – це асоціація авіаперевізників міжнародна”, – пояснив турист.
До слова, асоціація IATA має досить зручний застосунок, який дозволить знайти точну інформацію з вимогами до тестувань під час подорожі. Там же відобразяться результати аналізів з авторизованих лабораторій. Ще два сайти, які радить мандрівник, – веб-сторінки Американського і Британського посольств.
“На сайті будь-якого посольства і будь-якої країни є інформація щодо COVID-19 – які потрібні документи, чи відкриті кордони, чи відкриті повітряні кордони, чи відкриті кордони по землі тощо”, – зазначив Костянтин.
Важливо перевірити три-чотири ресурси. Якщо інформація збігається – можна сміливо збирати необхідні документи. До цих порад досвідченого мандрівника адвокат Юрій Бєлоус радить додати й реєстрацію в системі «ДРУГ».
“Це система від МЗС. Там ви надаєте інформацію про те, куди ви їдете, з ким, на який період, контактні телефони та електронну пошту – і особисті, і тих, хто з вами. У випадку, якщо з вами щось станеться, із наданими цими даними працівники МЗС за кордоном зможуть вам швидко допомогти”, – наголосив адвокат.
Із появою COVID-19 популярною стала послуга страхування фінансових ризиків – коли подорож скасовується за станом здоров’я. Якщо раніше на такий документ українці не звертали увагу, а брали лише обов’язковий поліс туристичного страхування, то тепер кожен другий тур страхують на випадок зараження коронавірусом. Без цього скасувати тур через хворобу – додаткові фінансові втрати для мандрівників.
“Повертається 50, а то і менше, відсотків, а інколи взагалі готелі виставляють 100% штраф за те, що людина не їде. Тому на допомогу тут може прийти лише страхова компанія”, – зазначила Лариса Невшупа, голова правління страхової компанії.
А от страховок на випадок масштабних пожеж на курортах, куди планувалася поїздка, поки не передбачено. До слова, наразі Туреччина, Греція та Хорватія палає вже не перший день.
“Трохи знизилася активність бронювань у цих напрямках. Але й ті, хто забронював, вони мусять їхати. З одного боку хотілося б їм відмінити цю подорож, але з іншого – досить проблематично зараз повернути кошти”, – пояснив Ігор Голубаха, голова Всеукраїнської асоціації туроператорів.
“У законі йдеться, що в цій ситуації ми маємо відшкодувати ті гроші витрати, які туроператор витратив для оформлення цього туру. Що це може бути? Платіжки, бронювання. За відміну бронювання оператор може зазнати матеріальних збитків. У цій ситуації закон прямо каже про те, що турист має право до початку туристичної поїздки відмовитися від цього договору”, – зазначив адвокат Юрій Бєлоус.
Відтак, не поспішайте платити туроператору штраф за першим його закликом. Йому ще треба довести, що він зазнав збитків: надати зокрема договори бронювання, чеки про оплату. І якщо він це зробить, то тоді вже відкривати гаманець вам, туристам. Хай там як, а їхати в регіон, де вирує стихія, чи лишитися вдома і сплатити стягнення – то вже ваша особиста справа.
“Якщо тривають пожежі – це, безумовно, впливає на якість послуги, яка надається. На той туристичний продукт, який ми купуємо за договором. Це може бути основою для того, щоб розірвати цей договір. Якщо там сума якась витрачена оператором – її відшкодують”, – наголосив адвокат.
“Я в туризмі вже 20 років. У будь-якій країні, що б не трапилося – дощ, град, пожежа – відразу починається паніка на туристичному ринку. Ті, хто придбав путівки, поспішають їх анулювати. Деякі починають казати, що не хочуть їхати туди, де щось відбувається. Також зупиняється маркетингова активність”, – каже Максим Дереза, віце-президент Української асоціації туристичних агенцій.
Тобто туристи в таких випадках навіть перестають цікавитися іншим напрямком. Схоже відбувається й коли країни закривають кордони через, наприклад, спалах коронавірусу. Уявіть, ви маєте заброньований готель, куплені квитки на літак і за кілька годин до вильоту дізнаєтеся, що в’їзд заборонено.
“Зазвичай, якщо тур проплачений, туроператор його оформив, а країна змінила якісь умови в’їзду – тури просто переносяться. Людині пропонуються інші дати” – розповіла Лариса Невшупа.
Костянтин Ліорек, турист-рекордсмен, каже, що бронює готель із можливістю в останній момент змінити бронювання, резервацію або скасувати її.
“Можливість ця є і зараз. Більшість готелів дає цю змогу. Навіть якщо у вас була якась передплата за цей готель, то через систему “букінг” або через іншу систему гроші повертаються”, – пояснив Костянтин.
Цікаво, що раніше турист із Києва раніше думав, що уникнути несподіванок через закриті кордони допоможе сертифікат про вакцинацію. Чоловік ще навесні у США отримав дві дози препарату компанії Moderna. Здавалося б, ось воно – нарешті можна вільно подорожувати. Та виявилося, що документ про імунізацію працює не всюди.
“Більшість країн навіть для вакцинованих людей питають тести. Особливо ті країни, про які я говорю, тобто країни африканські або країни близького Сходу. У деяких країнах є так, що ви прилітаєте, маєте здати тест по прильоту, не дивлячисч на те, що у вас є тест із вильоту. Це для більшості країн є великим бізнесом. Насправді я думаю, що навіть коли весь світ вакцинується, африканські країни будуть ще дуже довго вимагати тесту”, – зазначив Костянтин Ліорек.
“Коли вже минув рік, ти розумієш, що це надовго. Невідомо, коли будуть чергові хвилі, штами, вакцини. Чи будуть якість локальні локдауни в різних країнах. Потрібно просто прийняти, що це з нами ще на якийсь період часу”, – наголосив Максим Дереза.
Туроператори переконують, що умови і правила подорожей будуть змінюватися ще не один рік. Відтак, не беруться прогнозувати, які обмеження будуть навіть за кілька тижнів у тій чи тій країні. Водночас радять кожну свою поїздку ретельно планувати – збирати дані, моніторити одразу кілька різних ресурсів і вірити, що пандемія вам відпочинок не зіпсує.
Фото: скріншот