Про це йдеться у доповіді Управління Верховного комісара з прав людини від 31 грудня.

У документі зазначається, що влада України запровадила “невідповідні обмеження на свободу сповідувати свою релігію або переконання”.

В ООН наполягають, що такі заходи “порушують міжнародні стандарти”, адже “національна безпека не є достатньою підставою для обмеження релігійної свободи за міжнародними договорами”.

“Ліквідація релігійної організації є серйозним обмеженням, яке впливає на можливість людей сповідувати свою релігію або переконання спільно з іншими і ставить під загрозу життєздатність громади в цілому. Для такого заходу потрібна наявність дуже вагомих підстав. Україна не продемонструвала необхідність і пропорційність цього заходу”, — йдеться в доповіді.

В ООН зазначили, що ухвалений Радою і підписаний президентом України Володимиром Зеленським закон дозволяє ліквідовувати релігійні громади на невизначених підставах, які “не дають чіткого уявлення про те, що вимагає закон” і призводять до того, що вся релігійна громада несе відповідальність за дії окремих осіб.

Згідно з поправками до закону про релігійні організації, забороняється діяльність іноземних релігійних організацій, пов’язаних із країнами-агресорами, а також їхніх українських партнерів. Зокрема, закон забороняє діяльність РПЦ.

Закон дозволяє розпуск організацій, якщо їхні “уповноважені особи” визнаються винними у злочинах, зокрема тих, що загрожують національній безпеці, або причетні до “неодноразових фактів поширення пропаганди ідеології “русского міра”.

“Подібні розпливчасті формулювання не дають чіткого розуміння вимог закону та можуть покласти відповідальність на цілі релігійні громади за дії окремих осіб. Надмірно широке і неоднозначне формулювання може поставити під загрозу право на свободу вираження думок”, — йдеться в документі.

Крім того, зазначається, що закон запроваджує відбирання цінностей у церкви Московського патріархату ще до того, як вона зможе оскаржити рішення суду про їх ліквідацію.

“Оскільки держава володіє історичними церковними будівлями по всій Україні та здає їх в оренду, це може призвести до того, що релігійні організації позбудуться доступу до цих приміщень”, — йдеться в доповіді.

В ООН заявили, що спостерігалися випадки, коли церковні будівлі закривалися і ставали недоступними для громади після анулювання договорів оренди.

Нагадаємо, 20 серпня 2024 року Верховна Рада ухвалила закон про заборону релігійних установ, пов’язаних з РФ, а 24 серпня цей документ підписав президент і його опублікувало офіційне видання парламенту газета “Голос України”. Закон набув чинності через 30 днів з моменту публікації — 23 вересня.

У реєстрі релігійних організацій та офіційних документах Українська православна церква не має приставки Московський патріархат. Назву УПЦ (МП) ще можна побачити у звіті Державної служби України з питань етнополітики та свободи совісті за 2021 рік.

Навесні 2022 року УПЦ Московського патріархату внесли зміни у свій Статут, щоб відмежувати УПЦ від РПЦ. Попри це, релігієзнавча експертиза Держслужби з питань свободи совісті засвідчила: УПЦ є структурним підрозділом Російської православної церкви.

Митрополит УПЦ МП Онуфрій та ще понад 20 священнослужителів церкви мають російське громадянство, мовиться в розслідуванні “Української правди”. В УПЦ МП назвали цю інформацію “неправдивою та маніпулятивною” і заявили, що митрополит Онуфрій є громадянином України від народження і паспортами інших держав не володіє. Митрополит УПЦ МП Онуфрій визнав, що мав російський паспорт, однак начебто ніколи ним “не цікавився”, а після вторгнення РФ в Україну “полишив російське громадянство.

Торік у жовтні міністерство закордонних справ України розкритикувало генсека ООН Антоніу Гутерріша за візит на саміт БРІКС на запрошення російського диктатора Володимира Путіна. Українських дипломатів особливо обурив той факт, що торік влітку Гутерріш відмовився приїхати на український Саміт миру у Швейцарії.