Про це повідомляє AP.

Беріша, який є головою опозиційної Демократичної партії Албанії, кидає виклик прем’єр-міністру Еді Рамі та водночас очікує суду за обвинуваченням у корупції, зазначає агентство.

«Це єдина Демократична партія, в якій я б коли-небудь розглядав можливість роботи», — пожартував Лачівіта, прямуючи до країни втретє перед виборами 11 травня.

Беріша є протрампівським кандидатом і сподівається, що нова адміністрація Білого дому скасує його заборону на в’їзд до Сполучених Штатів. Він підписав дворічний контракт на 6 мільйонів доларів з Continental Strategy, консалтинговою та лобістською фірмою республіканців, до складу якої входить Кеті Вайлз, дочка керівниці апарату Білого дому Сьюзі Вайлз, яка разом з Лачівітою керувала передвиборчою кампанією Трампа. Водночас Кеті Вайлз не пов’язана з цим клієнтом.

Суперник Беріши Рама має власні зв’язки з союзниками Трампа. У грудні 2024 року Кабінет міністрів Рами схвалив початок переговорів з Atlantic Incubation Partners LLC, яка належить зятю Трампа Джареду Кушнеру, щодо розвитку розкішного курорту вартістю 1,6 мільярда доларів на невеликому острові Сазан. При цьому комітет зі стратегічних інвестицій надав компанії Кушнера статус стратегічного інвестора на 10 років.

Протягом кампанії Беріша зображував себе фігурою, схожою на Трампа, та жертвою політично мотивованої схеми, в якій він частково звинувачує американського мільярдера та давнього противника консерваторів Джорджа Сороса.

Беріша розпочав свою кампанію з обіцянки «Зробити Албанію знову великою», але пізніше йому довелося змінити слоган через побоювання, що його можуть неправильно витлумачити як посилання на «велику Албанію» та спровокувати конфронтацію на західних Балканах. Зараз кампанія Беріші обіцяє зробити Албанію «грандіозною».

Партія Беріші представляє найм співробітників передвиборчого штабу Трампа як великий переворот, зауважує AP. Американці, за їхніми словами, працювали над усіма аспектами кампанії, від стратегії до меседжів та комунікацій з громадськістю.

Лачівіта «керував однією з найвидовищніших кампаній в політичній історії, зробивши президентом політика, проти якого були всі: медіакомпанії, компанії, що проводять екзитполи, неурядові організації тощо, певною мірою та сама ситуація з опозицією та її лідером тут, в Албанії», сказано в письмовій відповіді партії на запитання Associated Press.

Демократична партія Албанії та республіканці США є «природними союзниками», додали вони, оскільки обидві сторони «проти культури „woke“ та підтримують сім’ю та вільний ринок».

Лачівіта згадувався в публікаціях Демократичної партії в соціальних мережах і з’являвся на низці заходів у країні та за кордоном, повідомляє агентство.

Демократи не розкрили, скільки платять Лачівіті, але заявили, що «оплата була здійснена відповідно до закону та правил виборів, тут, в Албанії, і в Америці», і що контракт зрештою буде оприлюднено. Лачівіта наголосив, що йому платять виключно за консультування партії і що він не лобіює чиновників у США.

Також у Демократичній партії Албанії стверджують, що Манафорт є частиною команди Лачівіти як «друг і співробітник, і він перебував у Тирані в цій якості».

Пол Манафорт і Україна

31 травня 2016 року команда Української правди, зокрема — тодішній народний депутат Сергій Лещенко, опублікувала матеріал про «чорну бухгалтерію» Партії регіонів, виходячи з якого загальна сума витрат на політичні потреби клану Януковича склала більше $66 мільйонів. У матеріалах «чорної бухгалтерії» Партії регіонів також виявилося прізвище Пола Манафорта.

У серпні 2018 року Пола Манафорта визнали винним у США за вісьмома пунктами звинувачень у фінансовому шахрайстві. Звинувачення пов’язані з роботою політтехнолога на прокремлівських політиків і олігархів в Україні, і зокрема з тим, що він не зареєструвався як іноземний агент, співпрацюючи з Партією регіонів і експрезидентом Віктором Януковичем.

Пізніше Манафорту було винесено другий вирок у справі про змову проти США і спробу перешкоджання правосуддю за допомогою здійснення впливу на свідків. В цілому Манафорт мав відбути 7,5 року тюремного ув’язнення.

У травні 2020 року Манафорта звільнили з в’язниці через епідемію коронавірусу. Частину терміну, що залишився, він мав провести під домашнім арештом. 24 грудня того ж року Трамп помилував Пола Манафорта.

У січні 2024 року видання The New York Times повідомляло, що Манафорт шукає роботу за кордоном.

Зазначалося, що Манафорт зібрав команду консультантів, які допомагали Трампу вести передвиборчу кампанію у 2024 році, і збирався консультувати кампанії опозиційних і ультраправих політичних фракцій у Латинській Америці та Європі.

Зокрема він обговорював роботу на французького мільярдера, який підтримує антиімміграційних політиків, а також на ультраконсервативного перуанського мера, якого розглядали як можливого кандидата в президенти.

«Пан Манафорт навіть мав інтереси в Україні — країні, де робота на проросійські інтереси призвела до його падіння», — сказано у матеріалі.

NYT писав, що Манафорт розповсюдив документ із пропозицією послуг політтехнологів у Києві, що викликало занепокоєння в політичних колах.

За даними видання, записка потрапила до кількох українців, пов’язаних із політиком, який розглядається як можливий суперник президента Володимира Зеленського на імовірних майбутніх виборах. Однак ці українці не були зацікавлені в послугах Манафорта.