Музей вперше експонує близько 60 невідомих авторських робіт народної художниці Марії Примаченко з унікальної збірки музею, створених протягом 1935–1937 років під час навчання у Школі народних майстрів народного мистецтва та роботи в Експериментальних майстернях при Київському музеї українського мистецтва.

Представлені «цикли» малюнків дають можливість простежити композиційні та колористичні завдання, що домінують у певні роки навчання майстрині. Серед викладачів Примаченко були провідні українські художники — Василь Кричевський, Анатолій Петрицький, Василь Касіян, Михайло Дерегус та інші. «Цикли» робіт цього періоду об’єднанні як за форматом аркуша, так і побудовою композиції, яскравим визначенням персонажа, технікою виконання (акварель, гуаш) та колористичними рішеннями.

Перша віртуальна галерея творів Марії Примаченко продемонструє 79 авторських малюнків мисткині. Це роботи з двох невеликих шкільних альбомів, які вона виконала, ймовірно, в другій половині 1940-х років. До колекції музею вони надійшли після декадної виставки українського народного мистецтва 1951 року. Це своєрідний підсумок набутків Марії Примаченко за роки навчання й роботи в 1935–1938 роках у Києві та новий крок розвитку її творчості надалі.

Ці раритетні альбоми демонструють трансформацію та новий підхід Марії Примаченко до композиційних сюжетів, форм зображення з розширеною колірною гамою у поєднанні нових відтінків кольорів. У композиціях альбому з’являється рух, дія, емоції, які оживляють образи та сюжети художниці.

Завдяки технології віртуальної реальності та 3D-моделювання у відвідувачів музею з’явилась можливість не тільки побачити рідкісні малюнки та перші керамічні роботи видатної художниці, але й отримати імерсійний досвід — помандрувати залами галереї, наблизитись до творів, розглянути деталі, доторкнутись до них та взаємодіяти з ними.

Відкриття виставки відбудеться 6 грудня о 16:00, ознайомитись із творчістю Марії Примаченко можна буде до 28 лютого.