Про це пише Центр протидії дезінформації (ЦПД).
Реальна картина наслідків краху російських танкерів насправді набагато страшніша. Мазут у холодній воді здебільшого затонув, однак його буде знову і знову виносити на поверхню води під час шторму чи у разі потепління.
У ЦПД зауважили, що “окупаційна влада продовжує вдавати, ніби ситуація під контролем, тим самим лише поглиблюючи проблему”.
На супутникових знімках, зроблених 4 січня, видно, що плівка мазуту з’явилася біля узбережжя Феодосії, Алушти та Судака. Повторне забруднення пляжів мазутом виявили у Севастополі. Нафтові плями також плавають біля Центрального пляжу Анапи.
Нафтопродукти, які потрапили в Чорне море після аварії російських танкерів, підійшли до південного узбережжя Криму, а біля Севастополя та міста Кача було зафіксовано мазутні плями довжиною до 15 км, уточнює Міндовкілля України.
“Супутниковий моніторинг Sentinel-1, проведений 4 січня, зафіксував забруднення у вигляді плям нафтопродуктів площею близько 2 км кв. поблизу Феодосії та 0,25 км кв. біля мису Такіль. Також було виявлено ймовірні сліди забруднення між Партенітом та Судаком. 5 січня супутникові знімки підтвердили значне поширення мазуту вздовж південного узбережжя Криму. Поблизу м. Севастополь та м. Кача було зафіксовано мазутні плями довжиною до 15 км, загальна площа забрудненої акваторії становила близько 1000 км кв.”, — інформує міністерство.
Повідомляється, що за цей період медіа повідомили про виявлення забруднених мазутом птахів у районах Ласпі, Балаклавської бухти у Севастополі, Євпаторії, Коктебеля, Алушти та Гурзуфа.
Також забруднення регулярно спостерігалося на кавказькому узбережжі, від мису Панагія до Анапи. У цих районах зафіксовано викиди мазуту, які можуть бути пов’язані як з аварією танкерів, так і з перерозподілом раніше вивільненого мазуту.
У Балаклавській бухті з’явилися забруднені птахи. У Грузії місцеві жителі на пляжі в Уреці виявили чорноганну поганку в мазуті.
Дельфіни
4 січня понад 30 загиблих дельфінів виявили після катастрофи танкерів у Керченській протоці. Російський Науково-екологічний центр порятунку дельфінів “Дельфа” повідомив, що така кількість мертвих тварин надто велика для осінньо-зимового періоду.
Зазначається, що стан тіл китоподібних може свідчити про те, що основна частина загинула у перші 10 днів після аварії танкера. Також у центрі додали, що постраждали, в основному, азовки, які завжди були найбільш уразливими, а найближчими місяцями очікується збільшення кількості постраждалих дельфінів у набагато більшій, ніж зазвичай, кількості.
Експерт національного і міжнародного кримінального права Гюндуз Мамедов уточнює: щонайменше 32 дельфіни загинули в Чорному морі через витік мазуту. У цьому контексті він нагадує про Конвенцію про захист Чорного моря від забруднення.
“Більша частина китоподібних загинула в перші 10 днів після катастрофи, їх досі продовжує виносити море. Постраждали здебільшого азовки, які завжди були найбільш вразливими. Ймовірно, кількість постраждалих китоподібних у найближчі місяці збільшиться. Україна має право звернутися до Комісії по захисту Чорного моря від забруднення зі скаргою. Негативний вплив на екосистему Чорного та Азовського морів почався з будівництва Кримського мосту. Всі факти шкоди довкіллю регіону мають отримати правову оцінку”, — заявив Мамедов.
За інформацією медіа відомо, що станом на 5 січня 2025 року внаслідок забруднення загинув 61 дельфін.
Контекст
Раніше, 4 січня, в Севастополі в окупованому Криму оголосили режим надзвичайної ситуації регіонального значення через виявлені на березі плями мазуту, повідомив 4 січня підконтрольний Росії голова міста Михайло Развожаєв.
Він стверджує, що масового забруднення берегової лінії у Севастополі немає, але сліди мазуту виявляють у різних місцях.
27 грудня стало відомо, що президент РФ Володимир Путін запровадив режим надзвичайної ситуації федерального (тобто загальнодержавного) значення через розлив мазуту в Чорному морі після аварії двох танкерів.
Упродовж останніх днів усе частіше надходять повідомлення про те, що нафтопродукти після аварії в Керченській протоці досягли віддалених від цього місця районів окупованого Криму – хоча в перші тижні забруднення більше зачепило російське узбережжя Чорного моря в Краснодарському краї, зокрема, біля курортного міста Анапа.
Два російські танкери “Волгонефть” із мазутом зазнали аварії в Керченській протоці 15 грудня. За основною версією, це сталося через шторм.