Про це пише NGL.media.

Добровольчі формування територіальних громад не мають статусу юридичної особи, тому не можуть мати власних грошей та майна, а отже напряму отримувати гуманітарну допомогу. Це означає, що все фінансування та матеріальне забезпечення йде або через військову частину, до якої прикріплене ДФТГ, або через органи місцевого самоврядування.

За даними NGL.media, через чотири місяці після звільнення Ірпеня місцевий мешканець Павло Мусієць подарував тутешньому ДФТГ кросовер преміум-класу Infiniti QX30. Принаймні так вказано в акті приймання-передачі від 10 серпня 2022 року з печаткою виконавчого комітету Ірпінської міськради, який очолює Олександр Маркушин.

Нагадаємо, що добровольче формування не може напряму отримувати гуманітарну допомогу. Проте перший заступник командира ДФТГ Сергій Глухоцький особисто засвідчив отримання Infiniti QX30 2017 року випуску.

Цей документ NGL.media надала військова частина А7299 у відповіді на запит. Військові стверджують, що виявили його випадково, під час перевірки завезеної гуманітарної допомоги у відомостях митної служби. У межах перевірки представник військової частини спілкувався з таким собі Павлом Шевченком, якого Павло Мусієць найняв перегнати «для потреб оборони» ще один кросовер – Infiniti QX50. Після тієї розмови, Шевченко, окрім документів на QX50, випадково переслав військовим ще й акт прийому-передачі на QX30.

У розмові з NGL.media Павло Шевченко запевняв, що завозив в Україну як гуманітарну допомогу лише Infiniti QX50. Проте він не зміг пояснити, кому він передав це авто і звідки у нього виявився акт приймання-передачі на Infiniti QX30.

Infiniti QX50 Павло Шевченко привіз в Україну 25 серпня 2022 року, через два тижні після того, як ірпінське ДФТГ уже нібито отримало Infiniti QX30. Щоб автомобіль завезли без сплати мит Олександр Маркушин написав листа тодішньому виконуючому обов’язки начальника Волинської митниці Миколі Татарчуку, у якому засвідчив, що Infiniti QX50 «є гуманітарною допомогою та буде задіяний для здійснення військових завдань, для посилення захисту України».

В листі Маркушин зазначає, що передати автомобіль має член ДФТГ Василь Павлюк, який також вказаний «отримувачем» у митній декларації. Проте реальним власником Infiniti QX50 виявився Павло Мусієць – це вказано у свідоцтві власності, виданому департаментом транспорту штату Пенсильванія (США). З цього можна зробити висновок, що Павлюк і Мусієць – бізнес-партнери.

Лист Олександра Маркушина зіграв свою роль і митники пропустили Infiniti QX50 як гуманітарну допомогу, без сплати мита.

NGL.media заявляє, що вдалося встановити, що завдяки листам Маркушина за кілька місяців 2022 року в Україну без сплати мита завезли щонайменше п’ять автомобілів, але жоден з них не потрапив до військових.

ДФТГ не можуть отримувати гуманітарну допомогу, у тому числі автомобілі. Натомість їх могли б отримати в/ч А7299 або ж Ірпінська міськрада, поставити на баланс і лише тоді передати у користування ДФТГ.

Командир в/ч А7299, якій підпорядковане ірпінське ДФТГ, підполковник Олексій Хорольський у відповідь на запит NGL.media повідомив, що не отримував жодного з п’яти ввезених автомобілів.

В Ірпінській міськраді надали офіційні відповіді (раздватри) NGL.media, що ці автомобілі не перебувають на балансі ДФТГ і до виконнаня військових чи оборонних завдань не залучалися.

Проте, стверджують журналісти, міський голова Ірпеня  не пояснив навіщо він клопотав перед митницею про ввезення автомобілів як гуманітарної допомоги для очолюваної ним ДФТГ і чому ДФТГ так і не отримала цих авто.

Згадані вище два кросовери Infiniti QX30 та Infiniti QX50  знайшли за VIN-кодами на американському онлайн-аукціоні пошкоджених автомобілів після страхових випадків. Обидва авто з пошкодженнями були куплені ще наприкінці 2021 року.

На думку автомеханіків в ремонт лише видимих пошкоджень кожної з автівок треба вкласти не менше чотирьох тисяч доларів. А волонтери, які займаються перегоном пікапів для потреб оборони, вказують, що  Infiniti дорога в ремонті, а запчастини до них важко знайти та довго чекати під замовлення, тому такі машини не вигідно переганяти для військових.

Однак, як пише NGL.media, довго чекати і дорого платити за запчастини доводиться і звичайним цивільним власникам Infiniti. І у таких випадках автовласникам допомагають авторозборки. Таким бізнесом займаються Павло Мусієць та Василь Павлюк.

Павло Мусієць  займається скупкою автомобілів після аварій. Спеціалізується здебільшого на Infinitі, які розбирає та продає по запчастинах. За даними Market Inside, тільки протягом січня-березня 2022 року Павло Мусієць завіз в Україну з США щонайменше чотири автомобіля, два з них Infiniti. Абоненти найчастіше записують його номер телефону як «Розборка Інфініті Паша Ірпінь» або «Pavlo Musiets Запчастини Розборка QX50».

Василь Павлюк також завозить в Україну биті Infiniti, які розбирають у його власному цеху, розташованому в Ірпені. Це у розмові з NGL.media підтвердив його компаньйон Віктор Перехрестенко. Перехрестенко теж продає деталі з розібраних Infinity у магазині в Бучі, на маркетплейсах Автопро та OLX.

Василь Павлюк та Павло Мусієць відмовились підтвердити чи спростувати гіпотезу NGL.media про те, що гуманітарні авто, за які особисто клопотав мер Ірпеня, були розібрані і продані по запчастинах.

За даними митниці, окрім Infiniti QX30 та Infiniti QX50, військова частина А7299 мала б отримати ще три автомобілі, ввезені на прохання мера Ірпіня як гуманітарна допомога – Nissan Navara, Volkswagen Touran та Volkswagen Transporter. У всіх випадках Олександр Маркушин особисто звертався до митників з офіційними проханнями пропустити автомобілі без сплати відповідного мита.

П’ять автомобілів, безмитно завезених в Україну на прохання Олександра Маркушина, просто зникли, пишуть журналісти. Жоден з них так і не був зареєстрований у базі даних МВС – схоже, їх просто розібрали на запчастини. Державна митна служба відмовилася надати NGL.media інформацію про усі автомобілі, завезені як гуманітарна допомога для ірпінського ДФТГ.

Продаж гуманітарної допомоги карається позбавленням волі від п’яти до семи років з конфіскацією майна.