У середу, 23 квітня, відбулася офіційна презентація Централізованої закупівельної організації (ЦЗО) Агентства відновлення, створеної постановою Кабміну на початку квітня цього року.

Про це повідомила пресслужба Міністерства розвитку громад і територій.

Концепція ЦЗО для агентства створювалася спільно з Антикорупційною ініціативою ЄС в Україні (EUACI).

“ЦЗО Агентства відновлення – фундамент системи закупівель нового зразка: чесної, зрозумілої, заснованої на принципах Європейського Союзу”, – сказав під час презентації віцепрем’єр-міністр з відновлення і міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба.

Діяльність ЦЗО координуватиме безпосередньо Агентство відновлення. Організація буде закуповувати, зокрема, роботи з будівництва, утримання доріг, розробки проєктної документації тощо.

“ЦЗО – це фактично маркетплейс державних закупівель з відбудови. Це один з елементів нової архітектури відбудови, яка має відповідати за дві речі. В першу чергу – це ефективність і друге – довіра міжнародних та українських компаній, які зможуть долучитись до відбудови”, – наголосив голова Агентства відновлення Сергій Сухомлин.

Сухомлин уточнив, що це перша в Україні і Європі централізована закупівельна організація, коли можна закуповувати і товари, і роботи.

Наприклад, потрібно 3200 модульних підземних укриттів для 160 прифронтових громад. Це 3200 проєктів, 3200 процедур закупівлі.

Завдяки закупівельній організації Агентство відновлення може перевірити проєкти укриттів. Відпрацювати з ринком критерії виготовлення цих укриттів.

“Централізована закупівельна організація проводить закупівлю. Результат – впродовж короткого часу громади зможуть придбати укриття”, – пояснив він.

Закупівлі насамперед будуть здійснюватися для обласних служб відновлення. Також завдяки ЦЗО є можливість здійснювати закупівлі для інших замовників будівництва – органів місцевого самоврядування, обласних військових адміністрацій, державних підприємств тощо.

Раніше закупівлями в регіонах займалися обласні служби відновлення, а тепер усі закупівлі здійснюватимуть через ЦЗО. Це передбачає відкриті тендери або рамкові угоди.

Робота ЦЗО передбачає:

  • мінімізацію корупційних ризиків, запобігання нечесній конкуренції та оптимізацію витрат;
  • створення експертного центру, залучення українських та іноземних фахівців;
  • можливість для іноземних компаній брати участь у тендерах завдяки узгодженню процесів із міжнародними стандартами.

Нагадаємо, Агентство відновлення має прискорити темпи відбудови 20 багатоповерхівок у Бородянці на Київщині. Міністр розвитку громад Олексій Кулеба поставив завдання завершити роботи до осені 2025 року.