Про це повідомляє Центр протидії корупції.

Вища кваліфікаційна комісія суддів, яка відповідає за добір та оцінку суддів в Україні, незабаром працюватиме без участі міжнародних експертів. Це стане можливим після 1 червня 2025 року, коли міжнародні фахівці припинять свою діяльність в конкурсній комісії. На їх місце прийдуть суто українські експерти, що будуть делеговані Радою суддів України, Радою прокурорів України, Радою адвокатів України та Президією Національної академії правових наук України. На думку ЦПК, вони можуть бути контрольовані владою.

Зокрема, трьох з шести членів цієї комісії буде делеговано саме Радою суддів, що викликає побоювання щодо можливого політичного впливу на процес формування складу ВККС. Це критики вважають загрозою для прозорості та незалежності судової реформи.

Механізм участі міжнародних експертів у відборі членів ВККС діє до 1 червня, після чого їх участь буде припинена. Для продовження їхньої участі народні депутати мали б ухвалити відповідний законопроєкт, однак цього так і не сталося. Законодавчі ініціативи щодо цього не зареєстровані в Верховній Раді.

До цього часу міжнародні експерти активно брали участь у відборі членів ВККС, і їхня роль стала важливою для забезпечення прозорості та відбору кандидатів без зв’язків з політикою. Наприклад, міжнародні експерти не допустили до фіналу кандидатів із сумнівною репутацією, таких як Тарас Оксюта — колишній суддя Соломʼянського райсуду Києва, відомий своєю співпрацею з одіозним Олегом Татаровим і ухваленням суперечливих рішень, що сприяли рейдерському захопленню ТЦ «Глобус»“, – інформує ЦПК.

Хто претендує на посаду члена ВККС

Співбесіди для кандидатів на посаду члена ВККС відбудуться 28-29 травня. Серед них:

  • Ігор Кушнір, суддя у відставці
  • Вікторія Голуб, суддя Донецького окружного адміністративного суду
  • Ярослава Кравченко, суддя Солом’янського районного суду Києва
  • Оксана Вознюк, суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області

Центр протидії корупції вже надав комісії всі виявлені факти щодо кандидатів, у яких можуть бути питання щодо їхньої діяльності чи біографій.