Про це заявив держсекретар США Марко Рубіо в інтерв’ю Clay Travis and Buck Sexton Show.
За словами дипломата, подібні сценарії наразі не обговорювалися, оскільки переговорні позиції сторін лише формуються, однак варіант поетапної угоди не виключено.
“Президент Трамп хоче, щоб війна закінчилася. Він не шукає просто паузи. Він хоче, щоб вона закінчилася, і це буде важко, і це має відбуватися поетапно. Можливо, це почнеться з припинення вогню. Про це ще не домовлялися, навіть не велися переговори, але я просто кажу про це — а потім відкриття таких речей, як коридори допомоги і забезпечення того, щоб обидві сторони не націлювалися на енергетичну інфраструктуру. Побачимо, як це спрацює” — сказав Рубіо.
Він вже традиційно додав, що “миру може досягти лише Дональд Трамп”, однак зазначив, що водночас для цього потрібні й глобальні зусилля та участь “країн по всьому світу”.
Рубіо повторив вимогу Трампа про те, що Європа має надати Україні довгострокові гарантії безпеки, а Київ — компенсувати Вашингтону “витрати” на допомогу.
“Це мають бути європейці, які повинні бути готові зробити крок назустріч і зробити це, але є багато делікатних питань для обговорення: територіальні претензії, контроль над озброєннями і тому подібні речі, мовні і культурні питання, все це має бути опрацьовано. І, нарешті, США будуть зацікавлені в довгостроковій незалежності України, і це має бути підкріплено постійним економічним інтересом, чи то можливість — сподіваюся, ми скоро матимемо новини про це — можливість партнерства з Україною, створення спільного підприємства або чогось подібного, щодо прав на їхні корисні копалини, всі природні ресурси, які вони мають, і частина цих грошей повернеться назад, щоб повернути американським платникам податків мільярди доларів, які були витрачені там, а частина буде реінвестована назад в Україну, щоб відновити всі руйнування, які сталися там — їх інфраструктуру і тому подібне”, — сказав держсекретар.
Також Рубіо згадав про зустріч з Володимиром Зеленським у Мюнхені.
“Завтра я буду в Європі. Я буду в Німеччині. Ми з віцепрезидентом зустрінемося із Зеленським, і в якийсь момент нам доведеться спілкуватися з російськими колегами. Ми не розмовляли з росіянами майже два з половиною роки, тож нам доведеться попрацювати над тим, щоб просто відновити лінії зв’язку.
Нам доведеться почекати, поки росіяни визначать своїх партнерів і людей, які будуть залучені з їхнього боку, і, очевидно, ми будемо говорити з Україною, а також з усіма нашими союзниками і партнерами в Європі і в усьому світі з цього приводу. Вони будуть залучені до всього цього, тож нам ще треба попрацювати над тим, щоб все це підготувати. Тому я вважаю, що це буде хороша зустріч (з українською делегацією — ред). Це буде продуктивна зустріч. Ми викладемо позицію президента і його бачення подальших дій. Ми вислухаємо їхню думку, і вони, очевидно, мають бути частиною цього процесу. Це їхня країна, тому ми будемо говорити з ними завтра. І як я вже казав, багато чого з цього, якщо бути відвертим, не може відбуватися перед камерами і пресою. Це не те, як це працює. Я маю на увазі, що ви повинні робити це на цих зустрічах у приватному порядку і просто працювати над цим, поки нам не буде що оголосити. Очевидно, що це буде не завтра, але у нас багато роботи попереду”, — сказав Рубіо.
Також дипломат пояснив, чому розмова Дональда Трампа із Володимиром Зеленським тривала набагато менше, ніж із Путіним.
“Різниця в тому, що з Путіним треба мати перекладачів, і це займає цілу вічність. Зеленський вільно розмовляє англійською, і вони можуть розмовляти і спілкуватися більш безпосередньо, і це відбувається набагато швидше”, — сказав держсекретар США.
Нагадаємо, Трамп заявив, що провів телефонну розмову з Володимиром Путіним.
Це перший відомий прямий контакт між Путіним і президентом США з часів вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року.
За словами Трампа, розмова була “тривалою і дуже продуктивною”.
Трамп обговорив із Путіним не тільки Україну, але і “Близький Схід, енергетику, штучний інтелект, силу долара і багато інших тем”.
За його словами, він і російський лідер погодилися з необхідністю нарешті зупинити війну в Україні.
Трамп анонсував, що доручив держсекретарю Марко Рубіо, директору ЦРУ Джону Реткліффу, раднику з національної безпеки Майклу Волцу і спеціальному посланнику Стіву Віткоффу очолити переговори. Він висловив впевненість, що вони “будуть успішними”.
За його словами, президенти домовилися, щоб їхні команди розпочали таки перемовини негайно.
“Ми почнемо з того, що зателефонуємо президенту України Зеленському, щоб повідомити його про розмову, що я зараз і зроблю”, – заявив президент США.
Трамп подякував Путіну “за його час і зусилля щодо цього дзвінка”, а також за звільнення американця Марка Фогеля.
Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков згодом заявив, що під час розмови Путін виступив за усунення першопричин конфлікту в Україні, повідомляє агенція “РИА Новости”.
Він додав, що російський президент запросив Трампа до Москви, а також висловив готовність прийняти в Росії американських посадовців за напрямами роботи, які становлять взаємний інтерес.
За словами Пєскова, ця телефонна розмова тривала півтори години.
Речник президента України повідомив ввечері, що Дональд Трамп також поговорив із Володимиром Зеленським, розмова тривала годину.
За словами Зеленського, вони говорили про можливості досягти миру, про співпрацю команд, а також про технологічні можливості, як-от дрони та інше сучасне виробництво.
“Вдячний президенту Трампу за інтерес до того, що ми можемо зробити разом”, – зазначив Зеленський.
Він розповів, що Трамп поінформував його про деталі своєї розмови з Путіним. Також вони домовилися про наступні контакти та зустрічі.
Політики в Європі та в США відреагували на заяви Трампа про зміст його телефонної розмови з Путіним та зауважень нового глави Пентагону Піта Гегсета про те, що повернути втрачені Україною землі нереально, а її членство в НАТО малоймовірне.
Більшість з них стверджує, що без України та Європи мирні переговори неможливі, а найбільш гострі критики попереджають, що такі словесні поступки ще до початку переговорів означають зраду інтересів України і Заходу.