Про це в ефірі КИЇВ24 сказала адвокатка Тетяна Козаченко, відповідаючи на запитання щодо майбутньої роботи в Україні суду присяжних.

“Імплементація цього інституту буде дуже тяжкою. В тому числі, з матеріальної бази. На сьогоднішній момент, якщо брати районні суди, то є зали засідань, де неможливо навіть бути присутнім сторонам, – настільки маленькі приміщення”, – зазначила вона.

Так, додала Козаченко, для того, щоб розмістити вісім присяжних, необхідно мати відповідну залу. “Я не впевнена, що такий зал, наприклад, навіть є в Апеляційному суді, в перших інстанціях суду Києва. Якщо брати Печерський суд навіть, я не знаю, – це, можливо, може бути актова зала”, – сказала адвокатка.

Водночас, враховуючи, що під час воєнного стану кількість тяжких злочинів збільшується, тому що “багато злочинів передбачає довічне ув’язнення, відповідно, імплементація цього інституту може зайняти час”.

“Але це дуже важливий крок на шляху побудови демократичної держави і все ж таки досягнення мети правосуддя. Щоб це правосуддя було максимально неупередженим”, – підкреслила Козаченко.

На її думку, після ухвалення відповідного закону в цілому на його імплементацію може піти не один рік.

“Те, що це відбудеться за рік чи два, – це дуже сумнівно, враховуючи все ж таки, що відсутні і приміщення, і потрібно прийняти матеріальну базу. І потрібно безпосередньо, щоб Кабінет міністрів розробив порядок відбору присяжних. І імплементація взагалі цієї процедури, їх відбір, підготовка, прийняття присяги”, – сказала адвокатка.

Нагадаємо, 5 грудня Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкти про запровадження класичного суду присяжних в Україні.

Передбачається, що вердикт присяжних про винуватість особи вважається ухваленим, якщо за нього проголосують щонайменше 7 з 8 присяжних.

Бути присяжним – громадянський обов’язок, вік присяжних – від 21 року. Присяжним надаються гарантії недоторканності суддів на час виконання ними обов’язків у суді (затримання, утримання під вартою та арешт – за згодою Вищої ради правосуддя).

Крім того, присяжний отримає винагороду на рівні посадового окладу судді місцевого суду (у 2024 році – 63 тис. грн на місяць). Також відшкодовуються витрати на проїзд, оренда житла та добові.