Про результати виборів повідомляє Iceland Monitor.
Партія незалежності набирає другу найбільшу кількість голосів, або 19,4%. Партія втрачає два місця і отримує 14 депутатів.
Ліберальна партія реформ отримує 15,8% голосів. Вона отримує шість місць і набирає 11 депутатів.
Народна партія слідує за нею з 13,8% голосів. Вона отримує чотири місця і має 10 депутатів.
Центристська партія отримує 12,1% голосів. Вона отримує п’ять місць і має вісім депутатів.
Прогресивна партія отримала 7,8% голосів. Вона втрачає вісім місць і отримує п’ять депутатів.
Інші партії не отримали жодного депутата. Урядові партії втратили 18 місць.
Лідеркою Соціал-демократичного альянсу є 36-річна Крістін Фростадоуттір, яка раніше працювала головним економістом інвестиційного банку Kvika hf. Під час передвиборчої кампанії вона пообіцяла впоратися з інфляцією, стабілізувати державні фінанси та зміцнити систему соціального забезпечення.
Варто зауважити, що в Ісландії перемога на виборах не гарантує автоматичного формування уряду. Отже, хто стане наступним прем’єр-міністром, буде відомо пізніше.
З 2017 року Ісландія входить до числа найбагатших країн Європи завдяки туризму, рибальству та дешевому виробництву алюмінію на основі геотермальних та гідроелектростанцій. Але після фінансової кризи 2008 року країна зіштовхнулася зі зростанням вартості життя та міграційним тиском. У лютому 2023 року інфляція у країні досягнула свого піку та склала 10,2%. Цьому сприяли наслідки пандемії COVID-19 та вторгнення Росії в Україну. Попри те, що інфляція у жовтні знизилася до 5,1%, цей показник набагато вищий, аніж в ЄС або США.
Україна у травні підписала з Ісландією угоду про співробітництво у сфері безпеки та довгострокову підтримку, згідно з якою до 2028 року Ісландія щороку виділятиме Україні близько 4 млрд ісландських крон (майже 30 млн дол.) допомоги.
Згідно з текстом цієї угоди Ісландія зобов’язалася надавати всебічну та довгострокову економічну, гуманітарну й оборонну підтримку Україні, а також сприяти її майбутньому членству в ЄС і НАТО.