Національний банк України (НБУ) підвищив облікову ставку одразу на 1 процентний пункт – з 13,5%, до 14,5%.

Про це повідомила пресслужба НБУ.

Таким чином НБУ намагається боротися з інфляцією та не допускати зниження ставок за депозитами. При цьому, як вважають у банківському секторі, збільшення облікової ставки пригальмує курсові зміни на валютному ринку, а відсотки за гривневими вкладами навіть можуть зрости.

Рішення про новий рівень облікової ставки набуде чинності з 24 січня.

Це рішення спрямовується на підтримання стійкості валютного ринку, збереження інфляційних очікувань під контролем, розворот інфляційного тренду та поступове сповільнення інфляції до цілі 5%.

За прогнозами, НБУ продовжить підвищувати ставку і у майбутньому.

Разом з обліковою ставкою на 1 процентний пункт підвищуються і ставки за депозитними сертифікатами овернайт, тримісячними депозитними сертифікатами та кредитами рефінансування – до 14,5%, 17% та 17,5% відповідно.

“Підвищення облікової ставки спрямоване на забезпечення належного захисту гривневих заощаджень від інфляції та підтримки інтересу населення до гривневих активів. Це призведе до зниження тиску на валютний ринок та ціни”, – йдеться у повідомленні Нацбанку.

При цьому регулятор не виключає, що через зростання споживчих цін може й надалі підвищувати “обліковку”.

“Стримування цінового тиску, ймовірно, вимагатиме подальшого посилення процентної політики”, – попередили в НБУ

У Нацбанку також вважають, що наступні місяці інфляція, ймовірно, зростатиме. Проте загалом у 2025 році очікується її уповільнення до 8,4% та подальший рух до мети 5% у 2026 році.

“У грудні 2024 року інфляція прискорилася до 12% у річному вимірі, що перевищило попередній прогноз НБУ. За оцінками НБУ, прискорення інфляції тривало і в січні”, – зазначили в регуляторі.

Раніше НБУ рекомендував обмежити послугу єОселі. Нацбанк стверджував, що ця програма пригнічує ринкову іпотеку. Державна програма “єОселя” домінує на ринку та не залишає простору для розвитку ринкової іпотеки. Іпотечне кредитування монополізувало ринок, майже всі кредити в Україні — пільгові.