Про поточні події в Курській області станом на 7 січня розповіли в Інституті вивчення війни (ISW).

Українські війська дістались до центру двох населених пунктів в Курській області і це підтверджується відеодоказами. При цьому російські мілітарні блогери не можуть довести “успіхи” на сусідньому відтинку фронту. Так, ЗСУ має певні успіхи на північний схід від Суджі. Кадри з місця подій підтверджують появу українців у трьох населених пунктах, при цьому командування Сил оборони поки що не рапортувало про ситуацію. Водночас ЗС РФ атакують на північний захід від Суджі, запевняють, що змістили лінію фронту, але підтверджень цьому не відшукалось.

Аналітики підсумували публікації OSINT-аналітиків в соцмережі “X”, які провели геолокацію кадрів з Курської області. Геолокація показала, що бронетехніка ЗСУ дісталась всередину села Новосотницького. На інших кадрах — пожежа після українського удару по схованці росіян у цьому ж селі.

У підсумку у звіті ISW вказано, що ЗСУ мають тактичні успіхи у напрямку, який обрали для наступу. Зокрема, українці перебувають у трьох точках — на південних околицях Бердина, в центрі Руського Порічного (за 5 км на захід від Бердина), в центрі Новосотницького (за 1 км на схід).

КИЇВ24

Водночас триває спроба наступальних дій ЗС РФ на іншому відтинку Курського напрямку — на північний захід від Суджі в районі села Мала Локня та сусідніх населених пунктів. Геолокація підтвердила, що росіяни мають успіхи біля Малої Локні. З іншого боку, російські блогери запевняють про успіхи в Леонідовому, про просування в Російському Порічному, Махнівці, Дмитрюківці, Новоіванівці, Вікторівці та Нікольському: ISW не відшукало реальних підтверджень цим заявам.

На карті, розміщеній на порталі аналітиків, відображено дві активні ділянки під Курськом: зліва — активізація ЗС РФ, справа — ЗСУ. Також в ISW підсумували, що не можуть точно сказати, як будуть далі розгортатись події. Розглядають варіант, наприклад, що новий наступ українців в Курській області — це підготовка до іншої операції на території РФ або на якійсь ділянці фронту на сході.

Що відомо

Водночас аналітики DeepState опублікували оновлену карту боїв на території Курської області – вперше після початку нового українського наступу. Судячи з неї, лінія фронту та «сіра зона» змістилися до села Бердін на північний схід від Суджі приблизно на 3 км. Але українського контролю немає, і територія ця позначена як оспорювана.

Київ посилає сигнал Трампу

Німецька Deutsche Welle у матеріалі за 6 січня пише, що українська армія просувається в Курській області, хоча й відчуває там дедалі більший тиск Росії. Експерти називають кілька причин і сходяться на думці, що Київ посилає сигнал Трампу. Австрійський військовий історик, полковник Маркус Райснер, передбачав саме такий сценарій в інтерв’ю DW ще в середині грудня.

Шашанк Джоші, редактор британського журналу The Economist, що спеціалізується на військових питаннях, називає й інші можливі причини: «Мета може полягати в тому, щоб поставити російські війська в оборонне становище, щоб перешкодити їм нарощувати наступальні дії. Іншою метою можуть бути додаткові землі як розмінна монета перед дипломатичними переговорами після інавгурації Трампа. Але це може бути й обманний маневр, щоб завдати удару в іншому місці», — сказав Джоші в інтерв’ю DW.

Як і у випадку з наступом на Курськ у серпні, знову постає питання, чи справді Києву варто розміщувати війська на російській території, коли українська армія відступає на сході та втрачає дедалі більше власних земель. Зокрема, важливе у військовому плані місто Покровськ, що на заході Донецької області, вже кілька місяців перебуває в центрі бойових дій.

«Новий наступ української армії може бути ризикованим, але політичні переваги переважують ризики. Якщо Росія візьме Покровськ, вона просунеться на захід. Це погано, але це не обов’язково якісно змінить баланс сил і дипломатичні переговори. Якщо Україні вдасться утримати частину Курської області, це матиме суттєве значення.
Це був би прорахований ризик», — резюмував Джоші.

Додамо, 6 січня операції на Курщині пішов 6-й місяць. Як повідомляє Генштаб, за п’ять місяців від початку Курської операції, з 6 серпня 2024 року, загальні втрати російських військ становлять понад 38 тисяч осіб. Серед іншого, ліквідовано та нейтралізовано 4 тисячі корейських найманців.