Про це повідомляє Euractiv.
Не маючи бажання скорочувати пенсії або підвищувати податки, європейські столиці розширюють визначення оборонних витрат до того, як Трамп з’явиться на червневому саміті НАТО в Гаазі зі своєю давньою зацикленістю на розриві в 307 мільярдів євро між Вашингтоном і його європейськими і канадськими союзниками в оборонних витратах.
Наразі, оцінюючи витрати своїх членів, чиновники НАТО беруть до уваги закупівлю військової техніки, розбудову інфраструктури, операції за кордоном, зарплати солдатам і пенсії.
Однак військова допомога Україні, перепрофілювання мостів і доріг для військових потреб, цивільний розвиток технологій подвійного призначення та захист критичної інфраструктури залишаються поза увагою.
Такий розрахунок, природно, вигідний будь-якій країні, що здійснює масові покупки, як Польща чи США, де зарплати і пенсії військовим збільшують цифри.
Але нинішня формула перебуває на стадії перегляду, про що просять дедалі більше членів Альянсу.
Як повідомляє Reuters, у Марка Рютте є план: збільшити традиційні витрати на оборону до 3,5% і запровадити ще 1,5% на ширші витрати, пов’язані з безпекою, до загальної суми в 5%. Прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон заявив минулого місяця, що подібний план був запропонований.
За словами кількох дипломатів, таке переосмислення могло б визнати, що різні сектори суспільства і промисловості роблять свій внесок у підвищення безпеки громадян, в тому числі за допомогою технологічного розвитку.
Те, що Рютте виступив з такою пропозицією, свідчить про те, що США сприйнятливі до цього плану — для очільника Альянсу прийнято поважати позицію найбільшої військової сили об’єднання.
Цільові орієнтири для всіх країн НАТО можуть бути наближені завдяки новому визначенню «розподілу відповідальності», згідно з яким зусилля з підтримки України і відмови від російських нафти і газу можуть бути зараховані в рамках нової політики. Це може підштовхнути 13 членів Альянсу до перевищення позначки в 4%, зазначає Центр стратегічних і міжнародних досліджень. Однак це не переконає Німеччину і Францію, які виступають “не за кількість, а за якість”.
Водночас європейські чиновники визнають, що навіть якщо загалом рішення буде схвалено, то на його втілення знадобиться певний час.
Раніше генсек НАТО запропонував членам Альянсу збільшити витрати на оборону до 3,5% ВВП і виділити ще 1,5% на більш широкі витрати, пов’язані з безпекою, щоб задовольнити вимогу Трампа про 5%-й цільовий показник.