Як пояснили фахівці відділу моніторингу атмосфери Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС та Національної академії наук України, це стало наслідком несприятливих метеорологічних умов, серед яких відсутність опадів, слабкий вітер та температурні інверсії, що створюють блокувальний шар і перешкоджають розсіюванню шкідливих речовин.

Зазначається, що упродовж місяця в країні переважала антициклонна погода. Це призвело до зниження температури та частих температурних інверсій, які сприяють накопиченню забруднювальних речовин. Особливо критичними були періоди 12, 16-17 та 22-24 лютого, коли швидкість вітру була мінімальною, що спричинило посилене забруднення у міських районах.

За словами експертів, такі метеорологічні умови не сприяли розсіюванню шкідливих речовин у приземному шарі атмосфери.

У містах з високим рівнем автотранспорту та працюючими промисловими підприємствами, які можуть використовувати паливо нижчої якості, це призвело до збільшення концентрації забруднювальних речовин порівняно з попередніми зимовими місяцями.

Водночас у НАН підкреслюють, що воєнні дії не стали ключовим фактором, який вплинув на рівень забруднення повітря в українських містах.

За словами фахівців, наслідки війни були епізодичними та локальними, формувалися через пожежі після ракетних ударів та атак дронів, але не визначали загальну картину забруднення повітря.

Експерти наголошують, що зменшити рівень забруднення можливо за умови оперативного реагування на попередження про несприятливі метеоумови. Втім, в Україні поки що немає ефективних механізмів контролю викидів від промисловості та транспорту, що ускладнює боротьбу з проблемою забруднення повітря.