Про це пише видання Politico.
На Норвегію посилюється тиск з метою надання більшої фінансової підтримки Україні. Це пов`язане з прибутками від нафтогазової галузі, які вона отримала внаслідок повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році.
Критики звинувачують Осло в невиконанні своїх зобов’язань, попри те, що норвезька нафтова галузь отримала значну вигоду від глобального сплеску цін на енергоносії, що стався між 2022 і 2023 роками через західні санкції, накладені на російські поставки.
Хоча Норвегія не зобов’язана спрямовувати частину своїх доходів в Україну, критики стверджують, що її поведінка віддає лицемірством.
У критичній статті про проєкт «Синдикат», опублікованій у грудні, норвезькі економісти Ховард Халланд і Кнут Антон Морк звинуватили уряд у тому, що він «наживається на війні».
«Враховуючи усі гроші, які вони заробили, вони повинні дати більше Україні, щоб отримати не вигоду для себе, а допомогти Україні перемогти у війні», – сказала депутат від данських соціалістів і демократів Крістель Шалдемосе в інтерв’ю POLITICO.
У відповідь на ці звинувачення заступник міністра закордонних справ Норвегії Ейвінд Вад Петерссон відкинув їх, стверджуючи, що збільшення доходів є природним результатом дії ринкових сил.
«Ми не очікуємо компенсації, коли ціни будуть нижчими», – сказав Петерссон в інтерв’ю виданню POLITICO.
Хоча урядові дані показують, що 108 мільярдів євро додаткових доходів від нафти й газу у 2022 і 2023 роках були отримані Норвегією в результаті вищих цін, Петерссон стверджував, що порівняння було зроблено з середнім показником 2017-2021 років, тобто періоду, спотвореного пандемією Covid, коли ціни на енергоносії стали нижчими.
Нагадаємо, що торік Норвегія випередила Росію з США і стала основним постачальником газу до ЄС.