Про це повідомляє офіційне інтернет-представництво президента України.
Зазначається, що ключовий аспект комюніке, яке підписали держави учасники, це узгодження Монреальського зобов’язання, покликаного “сприяти поверненню всіх полонених і депортованих українців”.
В Офісі президента розповіли, що учасники конференції погодилися посилити співпрацю України з партнерами та міжнародними організаціями, щоб “розв’язати гуманітарні питання та забезпечити дотримання Женевських конвенцій”.
Один із найважливіших пунктів – пошук довірених країн-посередників для переговорів із РФ щодо повернення українських військових, цивільних і дітей додому.
Крім того, із допомогою посередників було запропоновано “створити механізми, які дадуть українцям у Росії змогу отримувати консульські послуги“.
Конкретні країни пообіцяли, що будуть предметно допомагати у справі повернення дітей. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга додав, що міжнародна спільнота готова допомагати зі встановленням місцеперебування українських військовополонених.
Які країни беруть на себе зобов’язання
Катар, Ватикан, Південно-Африканська Республіка (ПАР), Литва та Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) “взяли на себе конкретні зобов’язання щодо повернення в Україну депортованих дітей і полонених”, заявила глава МЗС Канади Мелані Жолі.
- Катар, Ватикан та ПАР будуть посередниками у процесі переговорів щодо повернення викрадених російськими загарбниками українських дітей.
- Катар та Литва стануть транзитними країнами для повернення цих дітей додому.
- ОАЕ залишаються посередниками у переговорах щодо обміну військовополоненими.
Також країни-учасники конференції в Монреалі зобов’язалися забезпечити підтримку України в реінтеграції повернених.
За словами омбудсмена Дмитра Лубінця, до ініціативи доєдналась також Австралія. Вона стала 41 країною, що приєдналася до ініціативи.
Нагадаємо, що коаліція з повернення українських дітей є спільною ініціативою України та Канади та була запущена 2 лютого 2024 року.