Видання Financial Times, посилаючись на дані Офісу генпрокурора, оприлюднило матеріал, у якому зазначалося, що за десять місяців в Україні нарахували 60 тисяч дезертирів. Однак, за підрахунками сервісу “Опендатабот”, кількість справ, відкритих за статтею 408 Кримінального кодексу України, майже втричі менша.
“Нещодавно Financial Times опублікували резонансний матеріал, згідно з яким за 10 місяців в Україні нарахували 60 тисяч дезертирів, посилаючись на дані ГПУ. Втім насправді справ, відкритих за статтею 408 ККУ у звітах ГПУ, майже утричі менша. Опендатабот вирішив розібратися у даних та виявив, що у матеріалі без пояснень об’єднано дезертирство (408 ККУ) та самовільне залишення частини (407 ККУ)”, — пояснили у сервісі.
За інформацією Опендатабот, протягом десяти місяців 2024 року в Україні було відкрито 19 922 кримінальні провадження щодо дезертирства.
Зазначається, що кількість таких випадків значно зросла порівняно з минулим роком — у 3,7 раза більше за аналогічний період. Однак підозри вручено лише у 3% справ, а до розгляду в суді дійшло лише 1,3%.
Як пояснює Опендатабот, протягом 2024 року в Україні відкрито 41 950 кримінальних проваджень за статтею про самовільне залишення частини, що вдвічі перевищує кількість справ за дезертирство. Порівняно з минулим роком кількість таких справ зросла у 3,3 раза. Розслідування за статтею 407 проводяться ефективніше: підозри оголошені у 13% справ, а до суду дійшло 7%.
