Видання Financial Times, посилаючись на дані Офісу генпрокурора, оприлюднило матеріал, у якому зазначалося, що за десять місяців в Україні нарахували 60 тисяч дезертирів. Однак, за підрахунками сервісу “Опендатабот”, кількість справ, відкритих за статтею 408 Кримінального кодексу України, майже втричі менша.

“Нещодавно Financial Times опублікували резонансний матеріал, згідно з яким за 10 місяців в Україні нарахували 60 тисяч дезертирів, посилаючись на дані ГПУ. Втім насправді справ, відкритих за статтею 408 ККУ у звітах ГПУ, майже утричі менша. Опендатабот вирішив розібратися у даних та виявив, що у матеріалі без пояснень об’єднано дезертирство (408 ККУ) та самовільне залишення частини (407 ККУ)”, — пояснили у сервісі.

За інформацією Опендатабот, протягом десяти місяців 2024 року в Україні було відкрито 19 922 кримінальні провадження щодо дезертирства.

Зазначається, що кількість таких випадків значно зросла порівняно з минулим роком — у 3,7 раза більше за аналогічний період. Однак підозри вручено лише у 3% справ, а до розгляду в суді дійшло лише 1,3%.

Як пояснює Опендатабот, протягом 2024 року в Україні відкрито 41 950 кримінальних проваджень за статтею про самовільне залишення частини, що вдвічі перевищує кількість справ за дезертирство. Порівняно з минулим роком кількість таких справ зросла у 3,3 раза. Розслідування за статтею 407 проводяться ефективніше: підозри оголошені у 13% справ, а до суду дійшло 7%.

Аналітики зазначають, що сумування цих двох показників може призвести до числа, близького до того, яке навела Financial Times. Однак, на думку юристів, це є грубою помилкою, оскільки дезертирство, на відміну від СЗЧ, означає, що військовий не збирається повертатись на службу.
Військовослужбовці, які під час дії воєнного стану вперше самовільно залишили місце служби або вчинили дезертирство, до 1 січня 2025 року можуть добровільно повернутися на службу та будуть звільнені від кримінальної відповідальності — їхні справи буде закрито.