Про це у неділю повідомило PBS news.
У неділю президент Панами підтвердив, що суверенітет Панами над Панамським каналом не підлягає обговоренню, заявивши, що під час переговорів з держсекретарем США Марко Рубіо він висловив занепокоєння Сполучених Штатів щодо присутності Китаю навколо життєво важливого водного шляху.
Муліно додав, що Панама не поновлюватиме меморандум про взаєморозуміння 2017 року про приєднання до китайської ініціативи розвитку за кордоном, відомої як «Один пояс, один шлях», і припустив, що угода з Китаєм може завершитися достроково.
За його словами, Панама намагатиметься працювати зі США над новими інвестиціями, в тому числі в інфраструктурні проєкти.
За коментарями Муліно послідувало повідомлення Державного департаменту США, в якому йдеться про те, що Рубіо сказав президенту Панами і міністру закордонних справ Хав’єру Мартінесу-Ача, що занепокоєння з приводу «контролю» Китаю над Панамським каналом може означати, що США повинні «вжити заходів, необхідних для захисту своїх прав» згідно з давнім договором про нейтралітет і експлуатацію каналу.
Згідно з договором 1977 року, США повернули канал під контроль Панами з розумінням того, що водний шлях залишатиметься нейтральним. Згідно з угодою, США могли б втрутитися військовим шляхом, якби робота каналу була порушена внутрішнім конфліктом або іноземною державою. Сьогодні каналом проходить більше вантажів, ніж будь-коли за роки американського контролю.
Неодноразове і публічно висловлене бажання президента США Дональда Трампа повернути контроль над ключовою водною артерією вже викликало дипломатичний ажіотаж, а Муліно неодноразово заявляв, що суверенітет Панами над каналом не підлягає обговоренню.
У неділю Муліно заявив, що він не вважає, що існує реальний ризик того, що США застосують військову силу, щоб повернути собі канал.
Муліно також повідомив, що панамська влада проводить аудит компанії, пов’язаної з Китаєм, яка управляє двома терміналами навколо каналу.
Проблема мігрантів
Муліно також повідомив, що панамська влада обговорювала з Рубіо можливість розширення програми польотів для репатріації мігрантів, щоб вивезти іноземних громадян, які не мають законних підстав перебувати в Панамі, наполягаючи на тому, що США повинні будуть взяти на себе витрати.
На прохання уточнити, чи будуть мігранти прибувати до Панами, а потім передаватися до своїх країн, Муліно відповів:
«Так. Саме так… Ми можемо зробити це без проблем, за рахунок загальних витрат США. Панама не вкладе в це жодного долара».
У неділю Муліно заявив, що серед репатріантів можуть бути мігранти з Венесуели, Колумбії, Еквадору та інших країн.
Нагадаємо, що державний секретар США Марко Рубіо під час зустрічі з президентом Панами Хосе Раулем Муліно висунув ультиматум щодо зменшення впливу Китаю в зоні Панамського каналу, попередивши про можливі заходи у разі відсутності негайних змін.