Про це заявив голова Українського інституту національної пам’яті (УІНП) Антон Дробович в інтерв’ю Interfax-Україна.

На думку очільника УІНП, може бути три варіанти подій:

  • Перший сценарій – повний демонтаж.
  • Другий варіант – залишити все, як є, і тоді буде демонтаж примусовий, бо рано чи пізно це зроблять самі громадяни.
  • Третій варіант – залишити арку і зробити, як у 2017-му році, з неї веселку як символ ЛГБТ або просто символ веселки над водою.

Дробович зазначив, що варіант із веселкою єдиний, який справді переозначує цей об’єкт, а також навколо нього з’являється новий контекст і нова дискусія.

Бо тріщина, яка наразі є у виконанні Володимира Кузнєцова і групи, є хорошим і сильним висловлюванням, але вона не стала віральною. Вона не змінила публічний простір так, щоб це зчитувалося, ніхто в приватній розмові не називає її “Аркою тріщини народів”. А веселка працює! Це одразу стало зрозуміло, коли виступив “Правий сектор”, а це значить, що це вже не зчитують як радянський символ.

Водночас Дробович наголосив, що це не єдиний варіант, “можливо, там можна зробити якусь водяну гірку, яка переозначить функціонально, можливо щось інше”.

Нагадаємо, що Київська міськрада 16 травня 2022 року ухвалила рішення про декомунізацію арки Дружби народів і перейменувала її на Арку Свободи українського народу.

Наприкінці березня 2024 року в експертній комісії УІНП із визначення приналежності об’єктів до символіки російської імперської політики заявили, що Арка Свободи в Києві належить до символіки російської імперської політики та підлягає повному демонтажу.

У квітні 2024 року Мінкультури визнало монумент таким, що не підлягає занесенню до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, і заявило, що тепер арка може бути демонтована.