Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» 27 січня відкриє у Києві новий артоб’єкт. Це буде інсталяція «Погляд у минуле», яка розташується біля Міністерства освіти і науки України на проспекті Перемоги, 10, повідомляє Департамент культури КМДА.
Інсталяцію встановлять до Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту на знак вшанування шести мільйонів євреїв, яких винищили під час Другої світової війни.
Авторкою інсталяції «Погляд у минуле» є художниця та архітекторка Анна Камишан. Артоб’єкт – це два кам’яні валуни, у які вмонтовано монокуляри з фотографіями окупованого Києва восени 1941 року. Ці знімки зробив німецький військовий фотограф-пропагандист Йоганнес Геле.
В описі проекту зазначається, що ці кадри є важливими документами і свідченнями злочину, які нацисти вчинили у Бабиному Яру. Заглянувши у вмуровані у валуни об’єктиви, можна побачити те, що побачив та зафіксував тут фотограф майже 80 років тому.
«Часто на єврейських цвинтарях ставлять мацеви у вигляді зрубаних дерев. Ми ніколи не дізнаємося, як звали загиблих на цій фотокартці, цей зв’язок із минулим назавжди перервано, тому дерево-монумент позбавлено коренів. Ми використали для інсталяції саме сухостійний дуб, який уособлює життя, обрубане смертю. Мета цієї інсталяції – посеред жвавої вулиці хоча б на мить зупинити людину, яка постійно поспішає у своїх справах, дати їй можливість зазирнути у минуле і відчути цінність і крихкість сьогодення», – розповіла авторка проекту Анна Камишан.
За її словами, дерево з інсталяції пройшло термічну обробку, що робить його стійким до перемін погоди. А валуни привезли з Лезниківського кар’єру. Після видобутку вони не піддавалися ніякій додатковій обробці. Це символізує намір не трактувати події минулого, а дати можливість глядачеві побачити їх такими, якими вони були.
«Цей проєкт багато в чому – особиста історія. Адже вся родина по лінії мого діда була вбита нацистами в Харкові під час окупації. Їх розстріляли в Дробицькому яру. Мій дід – єдиний, кому вдалося врятуватися тоді. Я дізналася цю історію вже в дорослому віці. Тому для мене це дерево без коріння – символ того, що ми не знаємо нашої власної історії», – додала Анна.
Ця інсталяція є продовженням проекту «Погляд у минуле». Чотири подібні об’єкти восени 2020 року вже були встановлені у Бабиному Яру. Вони відтворюють вигляд цієї території на початок жовтня 1941 року відразу після масових розстрілів 29-30 вересня, і знаходяться на тих точках, де були зроблені знімки.
Фото: КМДА