У неділю ввечері, 24 листопада, польські фермери припинили блокування пункту пропуску “Медика – Шегині”, який вони заблокували від ранку 23 листопада, повідомило західне регіональне управління Державної прикордонної служби України. Пропуск усіх категорій транспортних засобів на цьому напрямку проходить у звичайному режимі, зазначило ДПСУ.

Організатори стверджували, що акції не пов’язані з Україною напряму: нібито фермери протестують проти підвищення сільськогосподарського податку у 2024 році та угоди про вільну торгівлю між Євросоюзом та організацією країн Південної Америки, пише місцеве видання Puls Biznesu.

Фермери та харчова промисловість Польщі сильно стурбовані цією угодою, бо вона може зашкодити їхньому бізнесу. Торгівельний баланс Польщі з країнами Південної Америки у харчовій галузі вже зараз має дефіцит близько 1,7 млрд євро, й нова угода тільки збільшить його.

“Імпорт дешевшої сільськогосподарської продукції з Південної Америки може витіснити наших підприємців з європейського ринку. Надмірна пропозиція імпортної продукції також може призвести до зниження цін на європейському ринку, що негативно вплине на доходи фермерів і рентабельність виробництва”, – пояснив позицію виробників Даріуш Гощинський, президент Національної ради птахівництва – Торгової палати (KRD-IG).

Польський уряд виступає проти цієї угоди. Віцепрем’єр Владислав Косіняк-Камиш заявив, що Польща не підтримає договір, бо він загрожує продовольчій безпеці країни.

Тим часом, один із лідерів страйкувальників Роман Кондров заявив, що страйки навіть можуть стати масштабнішими, фермери можуть відновити акції протесту на кордоні з Україною в грудні 2024 року

“Ми призупинимо акцію протесту, але ми від неї не відмовимося. А якщо домовленості не будуть виконані, ми повернемося, але це буде масова акція протесту на весь східний кордон Польщі”, – наголосив він.

Що відомо

Переговори із Меркосур, що включає Бразилію, Аргентину, Уругвай і Парагвай, мають завершитися в середині грудня 2024 року, остаточне рішення очікується до 20 грудня.

Проти угоди виступають не лише польські, а й інші європейські фермери, особливо активно протестувала минулого тижня Франція. Зокрема блокували торговий порт в Бассані, неподалік Бордо. Проти запланованої угоди ЄС із Меркосур протестували і у Брюсселі.

Країни Меркосур виробляють продукцію за менш суворими стандартами, ніж у ЄС, тому європейські виробники побоюються, що не зможуть конкурувати за ціною. Угода передбачає безмитний імпорт значних обсягів м’яса птиці, яловичини, кукурудзи, цукру та біопалива.

Виробники м’яса особливо стурбовані, оскільки їм доведеться конкурувати з такими гігантами, як бразильська компанія JBS, чий річний дохід перевищує $110 млрд. Це у кілька разів більше, ніж весь польський м’ясний сектор, вартість якого становить приблизно 100 млрд злотих.

Нагадаємо, президент Польщі Анджей Дуда у жовтні 2024 року сказав, що потужне сільське господарство України буде проблемним питанням для її вступу в Європейський Союз.