Про це пише CNN.

Надзвуковий політ літака-демонстратора XB-1 компанії  Boom Supersonic є першим випадком, коли незалежно розроблений реактивний літак подолав звуковий бар’єр.

XB-1, який наразі здійснив 12 успішних тестових польотів відтоді, як вперше піднявся в повітря в березні 2024 року, є попередником розробки надзвукового комерційного авіалайнера Boom під назвою Overture.

Минуло майже 55 років відтоді, як прототип 002 “Конкорда” вперше полетів зі швидкістю Мах 1,25 березня 1970 року, і понад 21 рік відтоді, як комерційні надзвукові подорожі на цих літаках припинилися з останнім польотом англо-французького авіалайнера в листопаді 2003 року.

Амбіції Boom Supersonic залишаються високими. Генеральний директор Блейк Шолл заявив CNN минулого року, що очікує, що надзвукові літаки замінять звичайні авіалайнери за нашого життя.

“Я дуже вірю в повернення надзвукових авіаперельотів і, зрештою, в те, щоб зробити їх доступними для кожного пасажира на кожному маршруті. І це не те, що відбувається за одну ніч”, – сказав він у березні 2024 року.

План Boom полягає в тому, що Overture почне працювати до кінця десятиліття, перевозячи від 64 до 80 пасажирів зі швидкістю Мах 1,7, що приблизно вдвічі перевищує швидкість сучасних дозвукових авіалайнерів.

План компанії полягає в тому, що Overture колись працюватиме на понад 600 маршрутах по всьому світу.

“Швидший літак набагато ефективніший для людини, і він набагато ефективніший для капіталу. Ви можете здійснювати більше польотів з тим же літаком і екіпажем”, – сказав Шолл.

“Ми можемо значно зменшити всі витрати та вплив, пов’язані з літаками, зробивши їх швидшими. Якщо у нас будуть швидші літаки, нам не потрібно стільки ж”.

Як і “Конкорд”, XB-1 і Overture мають довгий ніс і великий кут атаки під час зльоту та посадки, що заважає пілотам бачити злітно-посадкову смугу.

У той час як “Конкорд” вирішував цю проблему за допомогою рухомого носа, система віртуальної реальності Boom забезпечує чудову видимість злітно-посадкової смуги для пілотів без додаткової ваги та складності.

“Поява цифрової інженерії є величезним фактором, завдяки якому надзвуковий політ повертається”, – сказав Шолл CNN у 2024 році. “Аеродинаміка, матеріали, рухова установка: це три основні сфери, де ми досягли величезного прогресу порівняно з “Конкордом”.

У 1960-х роках “Конкорд” розроблявся в аеродинамічних трубах, що означало будівництво дорогих фізичних моделей, проведення випробувань, а потім повторення.

“Ви просто не можете протестувати багато конструкцій, коли кожна ітерація коштує мільйони і займає місяці”, – пояснює Шолл. Але Boom удосконалила ефективну аеродинамічну конструкцію свого літака за допомогою обчислювальної гідродинаміки, яка “по суті є цифровою аеродинамічною трубою. Ми можемо провести еквівалент сотень випробувань в аеродинамічній трубі за ніч у симуляції за незначну частину вартості реального випробування в аеродинамічній трубі”.

XB-1 майже повністю виготовлений з композитів вуглецевого волокна, обраних за їх міцність і легкість.

Overture розроблений для роботи на звичайних реактивних двигунах і на 100% екологічно чистому авіаційному паливі (SAF).

Будівництво заводу Boom Overture Superfactory у Грінсборо, Північна Кароліна, було завершено минулого року. Він розрахований на виробництво 66 літаків Overture на рік.