Редакція телеканалу КИЇВ24 зібрала для вас найважливіші заяви президента.
Ситуація на фронті
Одним з питань, яке наразі найбільше хвилює як українців, так і західних партнерів, є питання перспективи поразки або перемоги Україні у кривавій війні з Росією. А також, скільки ще триватиме протистояння.
Президент України Володимир Зеленський відкинув можливість переходу держави до програшу у війні з Росією, зокрема на тлі зниження обсягів допомоги від партнерів та союзників.
Ні… Ми були у найскладнішій ситуації, ми були майже повністю окуповані – принаймні центральні регіони, логістика нашої держави, дороги, залізниця, доставка продуктів харчування, ми були в повній блокаді, ми вийшли, – сказав він.
Президент також зауважив, що ніхто не знає, чи закінчиться війна у 2024 році, «навіть ті поважні люди, командири, наші чи західні не знають відповіді».
Коли вони кажуть, що війна на багато років, вони не знають. Це думки. Думки дуже часто відрізняються від реальності, – додав президент.
Крім того, голова держави запевняє, що Україна не змінить стратегію, спрямовану на звільнення всіх окупованих територій – і не відмовиться від повернення до кордонів, які були встановлені на момент проголошення незалежності. Він також анонсував виробництво мільйона дронів для ЗСУ наступного року.
Мобілізація в Україні
Президент заявив, що не підпише законопроєкт, у якому йтиметься про мобілізацію жінок. Водночас він бачить необхідність мобілізувати чоловіків молодших за 27 років.
Мобілізація жінок — ні. Що стосується зниження мобілізаційного віку до 25 років — якщо буде аргументовано. На сьогодні бачу, що це необхідно. З цим погоджуюсь, — сказав він.
Водночас Зеленський зауважив, що Генеральний штаб ЗСУ та Головнокомандувач Валерій Залужний подали запит на мобілізацію 450—500 тисяч людей.
За його словами, щоб мобілізувати таку кількість людей потрібні аргументи, оскільки це питання додаткових грошей і забезпечення. Мобілізація 450—500 тисяч людей коштуватиме державі 500 мільярдів гривень.
Президент додав, що потрібен мобілізаційний закон, у якому врахують питання ротації, відпусток та демобілізації. Поки що, як сказав Зеленський, він не побачив у законі пунктів про демобілізацію.
Стосунки із Залужним
Президент Володимир Зеленський зазначив, що з головнокомандувачем Валерієм Залужним у нього робочі стосунки й він планує «з ним працювати».
Кожен має працювати на результат. Я не розвиваю будь-які складнощі в особистостях. Планую працювати, чекаю рішень щодо мобілізації, щодо допомоги на фронті. Чекаю конкретних речей на полі бою, — наголосив голова держави.
Міжнародна підтримка
Зеленський висловив сподівання, що Європейський Союз і Сполучені Штати схвалять заплановані пакети фінансової допомоги Україні на 2024 рік.
Він зауважив, що Україна «дуже сильно» працює задля отримання фінансової допомоги.
Я впевнений, що Сполучені Штати нас не зрадять, що те, про що ми домовились зі США, буде виконано повністю, – сказав він.
Президент згадав й про свій візит до Сполучених Штатів минулого тижня, під час якого, за його словами, йому вдалось знайти порозуміння з президентом США Джо Байденом і представниками обох партій у Конгресі.
Говорячи про Євросоюз, Зеленський висловив сподівання, що «європейці знайдуть інструменти, аби виділити кошти»
Не оминув голова держави й питання наслідків виборів у Сполучених Штатах. За його словами, в експрезидента США Дональда Трампа, якщо він виграє на майбутніх виборах, точно буде інша політика щодо України.
Якщо політика наступного президента, ким би він не був, буде іншою щодо України, більш холодною або більш внутрішньою, економнішою, то я думаю, що ці сигнали вплинуть дуже сильно на хід війни в Україні. Тому що якщо одна потужна деталь випадає, що механізм починає сипатися, — додав гарант.
Глава держави наголосив, що така ситуація точно матиме непозитивний вплив на допомогу з Європи.
Орбан проти всіх
Президент Володимир Зеленський заявив, що він мав питання до Орбана, які стосувались блокування Угорщиною вступу України до ЄС.
Я ніколи не говорив з Віктором Орбаном про припинення вогню чи про діалог з Путіним. Можливо, він підіймав цю тему зі своїми друзями, чи лідерами ЄС, чи в США. Щось було таке у його промові, але для мене це дещо дивне, бо іноді його політика не дуже дружня до нас. І це факт. І він це чув від мене, — заявив президент.
Президент додав, що він коротко спілкувався з Віктором Орбаном в Аргентині та просив його надати бодай один аргумент, чому Угорщина проти України в ЄС і чому він проти офіційної зустрічі. Однак, Орбан не зміг дати відповідь.
Я запитав у Орбана: Вікторе, назви хоч одну причину, чому ви не підтримуєте наш вступ до ЄС, може, ми зможемо знайти дипломатичне рішення. Він не зміг дати відповідь, чому ми не можемо організувати зустріч, щоб вирішити всі питання, — розповів Зеленський.
Вступ до НАТО
Зеленський заявив, що ніхто не запрошував Україну вступати в НАТО. Однак, приєднання «частинами» має високий ризик та загрожує прямим конфліктом Альянсу і РФ.
Але нас не запрошують в НАТО. І сигнали щодо часткової участі, чесно кажучи, маячня. Чому? Ми жодного разу не отримували такої пропозиції. Жодного разу від жодного з партнерів. І чесно кажучи, важко уявити, як це може бути, – сказав Зеленський.
За його словами, вступ України до НАТО «частинами» має високий ризик та загрожує прямим конфліктом Альянсу і РФ, оскільки Київ втрачених територій російськими не визнає.
Що буде, якщо частина України буде в НАТО? Думаю, це великі ризики для нас. Путін увійде, і почнеться війна з НАТО. І тут питання, чи будуть країни НАТО боротися за частину української території, яка отримає якийсь статус у НАТО? Але ж ми не визнаємо окуповані території російськими, – сказав президент.