Про це порталу iROZHLAS повідомив речник канцелярії чеського президента Філіп Платош.

Вперше надали дозвіл трьом жінкам, загалом минулого року було подано 114 заявок.

Оскільки чехам законом заборонено служити в іноземних збройних силах, вони повинні отримувати дозвіл президента, якщо хочуть допомогти Україні у відбитті російської агресії.

З початку повномасштабного вторгнення було подано 667 запитів, лише 192 з них погодили. Зазвичай негативне рішення виноситься у випадку, коли добровольці притягувалися до кримінальної відповідальності або перебувають на військовій службі.

Найчастішими причинами відмови були негативні висновки Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ або Міністерства закордонних справ Чехії.

У 2024 році серед заявників також було три жінки, і Павел схвалив прохання кожної з них, зауважив Платош.

“Станом на зараз президент Петр Павел отримав заяви на отримання дозволу на службу в Збройних силах України від 181 громадянина Чеської Республіки. Загалом він задовольнив 60 заяв, отримавши схвальні висновки від усіх трьох міністерств”, – підсумував він.

Невідомо, скільки чехів – з дозволом чи без – зрештою потрапляють в Україну. Кожен, хто приєднався до української або будь-якої іншої армії за межами НАТО без дозволу, загрожує кримінальне переслідування в Чехії.

Офіційно відомо про чотирьох чехів, які воювали за Україну добровольцями та загинули. Серед них Карел Кучера, якого на День незалежності Чехії президент Петр Павел посмертно нагородив медаллю “За героїзм”. Карел поїхав в Україну без офіційного дозволу, так і не отримавши згоди від тодішнього президента Мілоша Земана.

Нагадаємо, що прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала був приємно здивований телефонною розмовою про війну в Україні з новообраним президентом США Дональдом Трампом.