Відповідна петиція з’явилася на сайті офісу Президента 17 березня. І вже набрала понад 8 тисяч голосів.
Документ зареєстрував колишній мер Глухова, нащадок Терещенків – Мішель Терещенко. У своєму зверненні він закликав президента накласти вето на законопроєкт №12089, ухвалений Верховною Радою 13 березня. Цей законопроєкт, що вносить зміни до Цивільного кодексу України, за його словами, не посилює, а навпаки — послаблює захист державних земель.
“Попри назву, законопроєкт захищає не добросовісних набувачів, а тих, хто незаконно отримав у власність ліси, водойми, археологічні пам’ятки, землі оборони та природно-заповідного фонду. Наразі такі ділянки повертаються державі через суд. Проте законопроєкт №12089 обмежує строки для такого повернення та зобов’язує державу компенсувати ринкову вартість землі незаконним власникам“, — йдеться у петиції.
За даними Фонду держмайна, лише у 2024 році сума позовів щодо повернення земель державі сягнула 407,3 млрд гривень. Однак новий закон вимагає, щоб перед поданням позову держава вносила на депозит суду ці кошти, що фактично унеможливлює процес.
Проти ухвалення законопроєкту також виступили екологічні організації WWF, “Голка”, “Українська природоохоронна група” та “Екологія. Право. Людина”.
“Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який створює фактичні ризики для дерибану державної землі. Якщо ділянку незаконно передали в приватні руки понад 10 років тому — її повернення може стати неможливим. А якщо держава спробує це зробити — муситиме компенсувати “власнику” ринкову вартість”, — розповіли в Bihus.info.
Це означатиме, що кримінальні справи про земельні махінації просто втратять сенс. Маєтки на березі Київського водосховища, будинки в лісах, палац Косюка біля Феофанії та інші незаконні забудови — тепер можуть стати нормою.
Автори законопроєкту кажуть, що документ захищає добросовісних набувачів. І через це його навіть підтримали деякі бізнес-спільноти. Але попри “позитив”, законопроєкт допомагає тим, хто намутив схємку з землею багато років тому.
Раніше у парламенті України зареєстровано законопроєкт №13072 “Про внесення змін до деяких законів щодо використання мови в освітньому процесі”. Документ передбачає повну заборону спілкування російською мовою у школі, у тому числі й на перервах.