Про це повідомили п’ять джерел, обізнаних із ситуацією, агентству Reuters.

Економіка Росії, що базується на експорті нафти, газу та корисних копалин, зростала стабільно останні два роки, попри численні раунди західних санкцій, накладених після її вторгнення в Україну в 2022 році.

Проте внутрішня економічна діяльність останнім часом зіштовхнулася з труднощами через дефіцит робочої сили та високі відсоткові ставки, введені для боротьби з інфляцією, яка прискорилася через рекордні витрати на військові потреби.

Це сприяло формуванню думки серед частини російської еліти, що переговори щодо врегулювання війни є бажаними, як повідомили два з джерел, обізнаних із поглядами в Кремлі.

Президент США Дональд Трамп цього тижня  заявив, що, якщо Путін не розпочне переговори, Росії, ймовірно, доведеться зіткнутися з новими санкціями, а також тарифами, додавши, що Росія рухається до «великої економічної кризи».

Старший помічник Кремля сказав, що Росія не отримала конкретних пропозицій для переговорів.

«Росія, звісно, економічно зацікавлена в переговорах щодо дипломатичного завершення конфлікту», — сказав Олег Вьюгін, колишній заступник голови Центрального банку Росії, в інтерв’ю, відзначивши ризик зростання економічних проблем через надмірні військові витрати.

Минулого року Росія захопила найбільше територій від початку війни і тепер контролює майже п’яту частину України.

Путін вважає, що ключові цілі війни вже досягнуті, включаючи контроль над сухопутним коридором в Крим, і ослаблення військових сил України, сказало одне з джерел.

Російський президент також визнає напруженість, яку війна створює для економіки, додало джерело, зазначивши «справжні великі проблеми», такі як вплив високих відсоткових ставок на невоєнний бізнес і промисловість.

Росія збільшила витрати на оборону до найвищого рівня з часів СРСР — 6,3% ВВП цього року, що складає третину всіх бюджетних витрат. Це підштовхнуло інфляцію. Разом із дефіцитом робочої сили під час війни це призвело до зростання зарплат.

Крім того, уряд намагається збільшити податкові надходження для зменшення бюджетного дефіциту.

Фрустрація Путіна була очевидною на зустрічі з бізнесменами в Кремлі 16 грудня, де він влаштував догану головним економічним чиновникам, повідомили два з джерел, які мають інформацію про обговорення економічних питань у Кремлі та уряді.

Одне з джерел, яке було поінформоване після зустрічі, розповіло, що Путін був явно незадоволений після того, як дізнався, що приватні інвестиції скорочуються через високу вартість кредитування.

Деякі з найбільш впливових російських бізнесменів, включаючи генерального директора «Роснефті» Ігоря Сєчіна, генерального директора «Ростеху» Сергія Чемезова, олігарха Олега Дерипаску та найбільшого акціонера сталеливарного виробника «Северсталь» Олексія Мордашова, публічно критикували високі відсоткові ставки.