Ресторатор Ян Монастирський, власник закусочної Вistro Bіstro, яка згоріла минулої неділі, розповів в інтерв’ю «Бабелю» про свої неоднозначні висловлювання у соцмережах стосовно мовного закону і політичної ситуації в країні.

Після пожежі в ресторані, у Fаcebook колеги Монастирського почали кампанію за збір коштів на відновлення закладу; тоді ж деякі користувачі розкритикували цю ідею, виклавши старі провокативні коментарі Монастирського з соцмереж. У результаті необхідну суму на відновлення Вistro Bіstro начебто назбирали.

Монастирський каже, що не вважає, що спілкуватися з клієнтами потрібно виключно українською.

«Я досі вважаю, що немає різниці, якою мовою вести комунікацію. Але зараз знову почнеться про «какаяразніца». Одна людина говорить російською, інша українською, вони одне одного розуміють. У злиденній країні, де маса інших питань, піднімати мовне питання — це чиста політика. А ось ці всі казки, що становлення країни починається зі становлення мови, взяті звідки? З початку двадцятого століття, коли була УНР. Так вибачте, за сто з лишнім років світ трохи змінився» — розповів він.

Схожим чином Монастирський прокоментував мовне питання у контексті війни України з Росією.

«У мене все оточення розмовляє російською — батьки, друзі, всі. Це що, означає, що вони підтримують політику Росії стосовно України? Ні, звісно. Як я можу підтримувати країну, яка Крим забрала і розвʼязала війну на Донбасі? Крим я любив, щоправда, в травні та жовтні, коли там немає людей» — каже ресторатор.

А на питання «Чий Крим?» відповів:

«За паперами і за поняттями — український. По факту — російський, це ж очевидно».

За свій коментар щодо людей, які залишилися на Майдані після Революції Гідності, і яких він називав «мерзотою і шваллю», Монастирський вибачатися не вважає за потрібне.

«За комент про Майдан виправдовуватися не буду. Я розумію, що влітку 2014-го на Майдані могли залишитися люди, які стояли там через переконання, але основна маса на той час була «аби шо». Ось ці люди дискредитували справжній Майдан. Я відкрив ларьок у червні і спостерігав там дикі речі. Я написав пост із фразою «Хрещатик постмайданного п*здеця». Мене за це заклювали, але в цей самий час Хрещатиком ходили люди в камуфляжі, вимагали гроші з тих, хто торгує. До мене теж приходили, казали, що я маю платити. Там була «алкосотня». Я поділяю Майдан на до березня і те, що було потім» — пригадав Монастирський.

А коментар, у якому Монастирський натякав, що бармени та офіціанти можуть навмисне наплювати у їжу україномовній людині, яка не залишить чайових, він назвав таким, що люди неправильно зрозуміли. 

«Я згоден, що людина стороння, яка мене не знає, може сприйняти це так. Але я з громадського харчування, і в мене своє ставлення до чайових. Почалося з того, що чувак у Львові написав офіціантові на серветці, що якби він обслуговував українською, то отримав би чайові. Це перепостив Чекалкін (український ведучий-шоумен – ред). Я іноді щось ляпаю — роблю це щиро, але не замислююся, що мій пост зрозуміють не так. Мій посил був про те, що тупенько не залишати чайових. Я не шкодую, що це написав, але тоді не задумався, що людям дуже болять деякі речі… Ніхто не буде плювати (в Вistro Bіstro – ред.). У нас і чайові рідко лишають — самообслуговування» — каже чоловік.

Крім всього знаданого Монастирський запевнив, що не примушує персонал свого закладу спілкуватися російською, пообіцяв що вестиме сторінки закусочної у соцмережах українською мовою, а також визнав що у своїх коментарях стосовно різних речей «перегинає, але робить це з дурості».

Відкрити оновлену Вistro Bіstro він планує до середини квітня, адже кошти на ремонт дійсно вдалося зібрати з пожертвувань.

Фото: Фейсбук