Росія може погодитися відмовитися від претензій на частину українських територій, які не контролює, — «фактично, порожнє повітря», — в обмін на офіційне визнання США Криму російським. Це фактично означає згоду на зміну міжнародно визнаних кордонів за допомогою сили, що створює небезпечний прецедент.
Про це йдеться в аналізі видання The Guardian.
Росія розраховує на те, що після більш ніж трьох років війни Україна втомлена, і просуває свою пропозицію як нібито «розумну альтернативу» планам Заходу. У той час як США, Україна та європейські країни виступають за повне і негайне припинення вогню та подальші переговори, Росія намагається представити свій варіант як більш прийнятний, зазначає видання.
Водночас поки не ясно, наскільки серйозною є ця ініціатива Москви — особливо з огляду на посилення атак проти цивільних в Україні.
Як пише The Guardian, сигнали Кремля «ретельно відкалібровані» та майже напевно створені для того, щоб ускладнити роботу президента України Володимира Зеленського. Київ неодноразово заявляв, що не визнає захоплення Криму чи будь-якої іншої території, окупованої Росією.
Британський міністр оборони Девід Леммі очікував, що 23 квітня в Лондоні відбудеться новий раунд мирних переговорів щодо України, які об’єднають США, Україну та Європу, і таким чином підтримають відносини між традиційними союзниками.
Британський міністр «був збентежений» раптовим рішенням держсекретаря США Марко Рубіо відмовитися від зустрічі. Як пише видання, сигнали зі Штатів та Росії спрямовані на те, щоб зірвати дискусії та просувати ідею, що найважливіші переговори — це ті, які відбуваються безпосередньо між Вашингтоном і Москвою.
23 квітня у Лондоні мала пройти чотиристороння зустріч за участю очільників МЗС України, Великої Британії, Франції, а також держсекретаря США Марко Рубіо.
За день до зустрічі стало відомо, що Рубіо та спецпосланець США Стів Віткофф не приїдуть. За даними CNN, причиною є відмова президента Володимира Зеленського юридично визнавати захоплений Крим російським. Оскільки цей пункт є серед інших умов «остаточної мирної пропозиції» США.
За даними Axios Штати пропонують Росії наступне:
- «де-факто» визнання окупації Росією частин Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей;
- обіцянка, що Україна не стане членом НАТО — при цьому в тексті зазначається, що Україна може стати частиною Європейського Союзу;
- скасування санкцій щодо РФ, введених із 2014 року;
- розширення економічного співробітництва зі США, зокрема в енергетичному та промисловому секторах.
Нагадаємо, у Лондоні розпочалася зустріч українських і британських міністрів оборони і закордонних справ. Йтиметься про шляхи зміцнення України й гарантії тривалого миру і безпеки.