Про це пише NBC News.
Менш ніж за два тижні президент Дональд Трамп перевернув з ніг на голову давню роль Америки у світі.
У понеділок на засіданні ООН, у тій самій залі, де американські дипломати десятиліттями протистояли російським колегам від імені «вільного світу», представник США проголосував разом із Москвою проти резолюції, яка засуджує вторгнення Росії в Україну.
Це голосування стало кульмінацією тижня, протягом якого Трамп, схоже, став на бік Росії проти України, оголосивши про наміри вести мирні переговори без участі Києва, а також звинувативши Україну в розв’язанні війни, яку президент Росії Володимир Путін розпочав три роки тому повномасштабним вторгненням.
Європейські уряди та демократичні держави по всьому світу сприймають дії та заяви Трампа не як провокаційний жест, а як землетрус.
«Політика цієї адміністрації є кардинальним зрушенням», — заявив Джеймс Бінденаґель, колишній високопосадовець Держдепу США, який багато років працював у Німеччині.
Після розвороту Трампа у бік Росії, загроз запровадження тарифів проти союзників по НАТО та розмов про купівлю Гренландії європейські та інші демократичні уряди пристосовуються до реальності, в якій США більше не можна вважати надійним союзником, повідомили NBC News чинні та колишні західні дипломати.
З огляду на сумніви щодо надійності США, деякі європейські країни та інші держави можуть почати шукати альтернативних партнерів і ринки, можливо, у Китаї, зазначив Бінденаґель.
«Втрата довіри до Америки створює вакуум, і цей вакуум, ймовірно, буде заповнений співпрацею між Москвою, Пекіном, Пхеньяном та Тегераном», — сказав він, професор Університету Бонна.
Розворот Трампа від Європи відкриває можливості для Пекіна залучити Європу ще більше у свою орбіту, додав він: «Китай тут справжній переможець».
Якщо адміністрація Трампа продовжить загострювати відносини з партнерами та ставити під сумнів свої альянси, існує ризик, що Китай — а також Росія — зможуть розширити сфери свого впливу в Азійсько-Тихоокеанському регіоні, Африці та Східній Європі, кажуть експерти.
В Азії чиновники в країнах, що орієнтуються на США, приголомшені таким розворотом Вашингтона, повідомив Майкл Грін, генеральний директор Центру досліджень США в Сіднейському університеті.
«Не буде перебільшенням сказати, що це глибоко схвилювало навіть наших найближчих союзників в Азії», — сказав Грін, який працював у Раді національної безпеки Білого дому за президента Джорджа Буша-молодшого.
Агресивне згортання адміністрацією Трампа американського агентства, яке опікується іноземною допомогою, вже має наслідки за кордоном, зазначив Грін. Через хаос у Вашингтоні робота посольств США ускладнена, а фінансування програм із підтримки демократії зупинилося, що є потенційною вигодою для Китаю.
«Високопоставлені чиновники з Японії, Австралії, Індонезії та Таїланду сказали мені, що Китай заходить і пропонує замінити США як головного партнера», — повідомив Грін.
Політика Трампа щодо України викликала побоювання серед азійських союзників, що Вашингтон може не прийти на допомогу Тайваню, якщо Китай спробує захопити острів силою або примусом, заявили колишні американські чиновники.
Перед зустріччю з Трампом у Вашингтоні президент Франції Еммануель Макрон запитав: «Як ви можете бути переконливими перед Китаєм, якщо проявляєте слабкість перед Путіним?».
Міністр оборони США Піт Гегсет заявив, що скорочення військової допомоги Україні дозволило б США зосередити ресурси на Азійсько-Тихоокеанському регіоні.
Образ Америки як захисника демократії та противаги автократії також зазнав радикальних змін. Міністр оборони Сінгапуру Нг Енг Хен минулого тижня заявив, що США раніше сприймалися як сила «моральної легітимності», а тепер виглядають як «орендодавець, що вимагає плату».
Адміністрація Трампа та її прихильники стверджують, що президент лише змушує союзників витрачати більше на власну оборону, переглядає торговельні відносини та працює над припиненням війни в Україні.
«Підхід президента Трампа Америка передусім у дипломатії ставить на перше місце інтереси Сполучених Штатів», — сказав Браян Г’юз, речник Ради національної безпеки Білого дому.
«Адміністрація Трампа продовжить працювати з нашими союзниками та партнерами над покращенням розподілу тягаря витрат на оборону, врівноваженням торговельних дефіцитів і запобіганням тому, щоб глобальні противники США знову скористалися Америкою, як це було за Байдена», — додав Г’юз.
Але в Європі дедалі більше визріває думка про необхідність готуватися до майбутнього без США.
Фрідріх Мерц, імовірний наступний канцлер Німеччини після парламентських виборів у країні в неділю, заявив, що доля альянсу НАТО зараз під питанням.
«Після заяв Дональда Трампа минулого тижня стало зрозуміло, що американці загалом байдужі до долі Європи», — сказав Мерц в ефірі німецького телебачення.
Члени НАТО та ЄС наразі не мають достатньої військової потужності, економічної єдності та політичної волі, щоб забезпечити мир в Україні та замінити США, кажуть Бінденаґель та інші колишні чиновники.
«Росія — це не всесильний супротивник з економікою розміром з італійську», — сказав він. «Але вона набагато більш рішуча, ніж ми, що значно посилює її обмежений потенціал».
Ніл Ґардінер, аналітик консервативного фонду Heritage Foundation, заявив, що, попри напруженість у відносинах із європейськими урядами, Трамп, імовірно, зміцнить НАТО та, можливо, покладе край війні, яка загрожує стабільності Європи.
Європейські країни, зокрема Велика Британія, нещодавно оголосили про подальше збільшення витрат на оборону, що, за словами Ґардінера, є відповіддю на вимоги Трампа, аби союзники по НАТО взяли на себе більшу відповідальність за оборону континенту.
«Ви вже бачите ефект Трампа по всій Європі», — сказав він.