Про це пише The Moscow Times.
У понеділок папери “Газпром нафти” подешевшали на 2,5% до 588 рублів за штуку, а порівняно з відкриттям торгів у п’ятницю, коли стало відомо про нові санкції, просіли на 1,2%. За неповні два дні торгів капіталізація компанії скоротилася на 34 млрд рублів.
“Сургутнафтогаз” за той же період втратив 29 млрд рублів капіталізації, а його звичайні акції втратили 3,4% і торгуються по 23,2 рубля.
“Одночасно на 4,9% порівняно з початком торгів у п’ятницю обвалилися папери “Роснафти”, у якої під санкції потрапила ключова “дочка РН-Ванкор”, оператор проєкту “Восток Ойл”. Акції “Роснафти” коштують 544,8 рубля за штуку, а капіталізація компанії скоротилася на 298 млрд рублів”, — йдеться в публікації.
Зазначається, що у сумі три нафтові компанії, на які припадає дві третини всього нафтовидобутку в Росії, стали дешевшими на 361 млрд рублів ($3,54 млрд).
Крім того, на торгах у понеділок акції “Совкомфлоту” подешевшали на 4,5% по 86,81 рубля. А з дня введення санкцій найбільша танкерна компанія Росії втратила 9 млрд рублів капіталізації.
“Прощальний” санкційний пакет адміністрації Байдена, який став одним із найбільших від початку [повномасштабної] війни, ставить під ризик приблизно 15% російського нафтового експорту, або до 800 тисяч барелів на добу”, — йдеться в публікації.
За даними Bloomberg, Індія і Китай, на яких припадає понад 80% усього російського нафтового експорту, уже припинили приймати у своїх портах танкери, що потрапили під санкції.
При цьому НПЗ обох країн шукають на Близькому Сході та в Африці нафту на заміну російській.
“Щоб продовжувати продавати нафту, російським компаніям, ймовірно, доведеться збільшити знижки: дисконт сорту Urals до Brent може зрости, а фрахт танкерів — подорожчати”, — йдеться в публікації. «Крім того, ймовірно, ускладняться розрахунки, що в сукупності призведе до зниження російського експорту”.
Раніше повідомлялося, що транзит російської нафти через Україну скоротився до десятирічного мінімуму. Тоді як транзит російського газу через Україну завершився 1 січня 2025 року у зв’язку із закінченням п’ятирічного контракту, транзит нафти з РФ триває.