Про це представник уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук повідомив у своєму телеграм-каналі.
Кабінет Міністрів схвалив проєкт змін до деяких законів у зв’язку з оновленням офіційного перекладу Європейської хартії регіональних або міноритарних мов.
У рамках проєкту пропонується оновити перелік мов, до яких застосовуватиметься відповідний режим підтримки та особливого захисту, передбачений цією хартією.
Зокрема, передбачено, що в Україні положення хартії будуть застосовуватися до таких мов: болгарська, гагаузька, кримськотатарська, новогрецька, німецька, польська, румунська, словацька, угорська, чеська та іврит.
Станом на сьогодні положення хартії, яка була ратифікована у 2003 році, застосовуються до таких мов: білоруська, болгарська, гагаузька, грецька, єврейська, кримськотатарська, молдавська, німецька, польська, російська, румунська, словацька та угорська.
Отже, з переліку будуть виключені білоруська та російська мови. Замість грецької буде новогрецька, замість єврейської — іврит. Виключена молдавська, оскільки у Молдові визнали молдавську мову румунською. Також додана чеська мова.
Європейська хартія регіональних або міноритарних мов передбачає, зокрема, такі заходи:
- здійснення рішучих дій, спрямованих на розвиток регіональних мов або мов меншин з метою їх збереження;
- сприяння використанню регіональних мов або мов меншин, в усній та письмовій формі, у суспільному та приватному житті і/або заохочення такого використання;
- передбачення належних форм і засобів викладання і вивчення регіональних мов або мов меншин на всіх відповідних рівнях;
- сприяння здійсненню наукових досліджень в галузі регіональних мов або мов меншин в університетах чи аналогічних установах.
Нагадаємо, що згідно з опитуванням, проведеним КМІС на початку цього року, 81% українців або бажають усунення російської мови з офіційного спілкування на всій території країни, або проти її використання у своєму регіоні.