За його словами, Україна отримала від Росії, як вона стверджує, останки тіл, які начебто перебували в цьому літаку.
“Дійсно, у грудні (2024 року — ред.) нам повернули 62 тіла. Але доказів того, що вони перебували саме там (у літаку — ред.), у Координаційного штабу на сьогодні немає. У цій справі СБУ проводить розслідування. Від родин, які звертаються до Координаційного штабу, ми знаємо про майже 50 попередніх збігів останків, які передали росіяни, з ДНК родичів”, — сказав він.
У січні виконавча директорка “Медійної ініціативи за права людини” (МІПЛ) Тетяна Катриченко розповідала, що під час падіння над Бєлгородом літака Іл-76 24 січня 2024 року був ще один борт з військовополоненими. Загалом до обміну того дня готувалось близько 200 людей. Досі не можна стверджувати, що на борту літака, який зазнав трощі, були українські військовополонені.
20 грудня 2024 року Україні повернули тіла 503 загиблих українських військових, які полягли на кількох напрямках фронту. Зокрема 403 тіла — з Донецького напрямку, 12 — з Луганського напрямку, 57 — із Запорізького напрямку, та ще 31 — з моргів на території РФ.
24 січня 2024 року у Корочанському районі Білгородської області Росії впав військово-транспортний літак Іл-76. У Міноборони РФ заявили, що на борту перебували 65 українських військовополонених, яких везли на обмін.
У Головному управлінні розвідки Міноборони України підтвердили, що на 24 січня готувався обмін полоненими між Росією та Україною.
Головне управління розвідки розповсюдило заяву про цю подію. В ній сказано, що Україна виконала всі домовленості для підготовки обміну полоненими, але їх безпеку мала забезпечити російська сторона.
“Водночас, українську сторону не було поставлено до відома про необхідність забезпечення безпеки повітряного простору в районі міста Бєлгород у визначений період часу, як неодноразово робилось в минулому”, — заявляє ГУР.
Україна не була поінформована про кількість транспортних засобів, маршрути та форми доправлення полонених. Наголошується, що переміщення полонених відбувається як авіаційним, так і залізничним та автомобільним транспортом.
“Посадка транспортного літака в 30-кілометровій зоні ведення бойових дій не може бути безпечною і в будь-якому разі має обговорюватися обома сторонами, адже в іншому випадку це наражає на небезпеку весь процес обміну”.
Це може свідчити про навмисні дії РФ, направлені на створення загрози життю та безпеки полонених, заявляє розвідка.
“Виходячи з цього, може йтися про сплановані та навмисні дії РФ з метою дестабілізації ситуації в Україні та послаблення міжнародної підтримки нашої держави”, — сказано в заяві.
При цьому ГУР наголошує, що розвідка ще досі не має “достовірної та вичерпної інформації” з приводу того, хто саме перебував на борту літака та якою чисельністю.
Військовий експерт, екскерівник представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні, старший науковий співробітник Мюнхенської конференції з безпеки Ніко Ланге припустив, що російський військово-транспортний літак Іл-76 могла збити російська система ППО.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив, що звернеться до ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста стосовно падіння військового літака Іл-76 у РФ та заяв російської сторони, що в ньому були українські військовополонені.