Про це пише AP.

Загрозливий дефіцит електроенергії може змусити мешканців Придністров’я їхати до Молдови, щоб знайти базові зручності, щоб пережити зиму.

Крістіан Кантір, молдовський доцент міжнародних відносин Оклендського університету, каже, що Москва, ймовірно, намагається використати “потенційну гуманітарну кризу в Придністров’ї, щоб перевантажити і без того напружені ресурси Молдови”, щоб посилити напруженість між Кишиневом і фактичною столицею регіону Тирасполем.

“Це може викликати побоювання серед молдовського електорату насильницького конфлікту та дати ґрунт проросійським партіям, які звинувачуватимуть Кишинів у тому, що вони відповідальні за підвищення цін на газ та електроенергію, що стане головною темою передвиборчої кампанії напередодні парламентських виборів у 2025 році”, — сказав він.

Безпрецедентна ситуація спонукала Кишинів минулого тижня запровадити серію енергоощадних заходів, починаючи з 1 січня, які включають зменшення освітлення в громадських і комерційних будівлях щонайменше на 30%, а також енергоємні підприємства, які працюють у непіковий час.

Коли почалася повномасштабна війна в Україні, Молдова повністю залежала від Москви щодо природного газу, але відтоді намагалася диверсифікувати та розширити свої джерела енергії.

Нагадаємо, 28 грудня російський “Газпром” заявив про припинення постачання газу до Молдови з 1 січня 2025 року через нібито несплату боргів у розмірі $709 мільйонів.

Уряд Молдови заперечує ці звинувачення, стверджуючи, що міжнародний аудит виявив заборгованість лише в $8,6 мільйона.

30 грудня повідомлялося, що прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан доручив уряду розпочати підготовку до можливої націоналізації газової компанії “Молдовагаз”, 50% акцій якої належать російському “Газпрому”.

На цьому тлі міністр енергетики Болгарії Володимир Малінов повідомив, що Болгарія готова надати Молдові допомогу після припинення постачання російського газу в країну з 1 січня 2025 року.