Про це повідомляє Reuters із посиланням на дані радара компанії LeoLabs 25 квітня.
Протягом останнього року російський супутник неодноразово безконтрольно обертався, що виглядало як помилки. У грудні 2024 року LeoLabs підвищила свою оцінку до «високої впевненості» щодо того, що “Космос 2553” перекидався, повідомив Reuters старший технічний співробітник LeoLabs Даррен Макнайт. Це свідчить про те, що російський прилад, ймовірно, припинив працювати.
“Це спостереження переконливо свідчить про те, що супутник більше не функціонує”, — заявив Центр стратегічних і міжнародних досліджень.
Космос 2553 оцінюють як частину зусиль РФ із розроблення ядерної протисупутникової зброї, хоча сам супутник не є зброєю. За даними американських аналітиків, він є радіолокаційним супутником російської розвідки й платформою для випробувань радіації.
Прилад був запущений за кілька тижнів до повномасштабного вторгнення РФ в Україну 2022 року і перебував на відносно ізольованій орбіті на висоті близько 2000 км над Землею. Особливістю є те, що він розташований у зоні високої космічної радіації, яку супутники зв’язку та спостереження за Землею зазвичай уникають.
У 2024 році США звинуватили РФ у тому, що вона впродовж багатьох років розробляє ядерну зброю, здатну в космосі знищити цілі супутникові мережі, такі як інтернет-система Starlink компанії SpaceX.
Зі свого боку Росія заперечує інформацію про розробку космічної ядерної зброї та заявляє, що “Космос 2553” нібито призначений для дослідницьких цілей.
12 квітня генеральний секретар НАТО Марк Рютте заявив, що в Північноатлантичному альянсі стурбовані можливістю РФ розмістити ядерну зброю в космосі. За його словами, Москва розглядає такий варіант.