Про це повідомив народний депутат, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності та один з авторів законопроєкту Максим Павлюк, передає пресслужба “Слуги народу”

Проголосований Верховною Радою законопроєкт № 9665, спрямований на вдосконалення відповідальності за правопорушення у сфері лісокористування та протидію незаконному обігу деревини й не має на меті обмежувати громадян, які використовують дрова для обігріву власних осель.

“В окремих ЗМІ з’явилися повідомлення про те, що начебто норми проголосованого законопроєкту забороняють населенню зберігати вдома дрова для власного користування без підтверджуючих документів. Такі повідомлення абсолютно не відповідають дійсності і є не просто довільним трактування проголосованих норм, а відвертою неправдою”, – заявив депутат.

За словами нардепа, ухвалений закон спрямований на боротьбу з “чорними лісорубами” та незаконними пилорамами й не стосується громадян, які використовують дрова для опалення своїх домівок.

“Іншими словами, особа не несе жодної відповідальності за зберігання 30 м куб. соснових дров або 15 м куб. дубових. Це той об’єм, який потрібен домогосподарству на опалювальний сезон і навіть дещо із запасом”, – зауважив Максим Павлюк.

Він зазначив, що для притягнення до кримінальної відповідальності потрібна наявність запасів деревини на суму понад 30 тисяч гривень. За даними платформи “ДроваЄ”, це відповідає обсягам у 30 кубометрів сосни або 15 кубометрів дуба.

Скандальний законопроєкт про дрова

Верховна Рада ухвалила закон № 9665, який назвали “законопроєктом про дрова”. Він передбачає посилення відповідальності за зберігання, перевезення або збут дров без документів про їхнє походження.

  • Якщо вартість збереженої деревини перевищує 30 тисяч гривень, порушнику загрожує кримінальна відповідальність з позбавленням волі на термін від 5 до 7 років.
  • Якщо вартість деревини менша за 30 тисяч гривень, тоді передбачено адміністративний штраф від 34 тисяч гривень.

Закон також пропонує штрафувати громадян навіть за невеликі обсяги деревини – від 1 куб. м, якщо вони не мають документів, які підтверджують походження.

Карати громадян можуть також за сінокосіння і пасіння худоби, заготівлю очерету, самовільне збирання дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід на ділянках, де це заборонено або допускається тільки за лісовими квитками.

Таке порушення передбачатиме накладення штрафу на громадян від двадцяти п’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 – 850 грн) і на посадових осіб – від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 – 5 100 грн).

10 жовтня законопроєкт підтримала Верховна Рада і 15 жовтня передала на підпис президенту Володимиру Зеленському. Наразі гарант не підписав документ.

Якщо президент підпише “закон про дрова”, він набуде чинності від дня, наступного за днем його опублікування. Тоді Кабмін протягом двох місяців має привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим законом. Це також мають зробити міністерства й центральні органи виконавчої влади.

Інші деталі

Українці побоюються, що таким чином майже всі жителі сільської місцевості можуть бути притягнені до кримінальної чи адміністративної відповідальності. Навіть ті, хто заготовив дрова на власних ділянках, але не має документів. Згідно з текстом закону, на підтвердження походження дров власник домогосподарства має мати будь-який документ, що підтверджує закупівлю: онлайн-замовлення, накладна, договір, квитанція на оплату тощо.

Народний депутат Юрій Камельчук, який є одним зі співавторів закону, запевнив, що через цей скандальний закон хвилюватися треба тільки тим, хто краде у великих обсягах.

“Насправді більшість коментаторів не читають законопроєкт і не аналізують, про що вони пишуть. Вони намагаються очорнити всіх ініціаторів, які борються з чорними лісниками і корупціонерами з ДП “Ліси України”, які, власне, і наштовхують їх на цю всю історію”, – каже нардеп.

Він запевнив, що перевірок простого населення щодо кількості дров для опалення власних помешкань не буде.

“Хвилюватися треба тільки тим, хто краде і краде в великих обсягах – вантажівками. Їх можуть і треба посадити”, – підсумував депутат.

Хоча раніше в коментарі Суспільному Камельчук сказав наступне: “Моя мотивація стосується покарання за незаконну вирубку. Вона стосується усіх”.

Ухвалений закон № 9665 на сайті Верховної Ради має 26 ініціаторів.