Про це він написав у своєму Facebook.
“Ми повинні з повагою звернути увагу наших українських колег на те, що є реальність, є права і є обов’язки. Реальність полягає в тому, що в ЄС країни-члени колективно і одноголосно приймають рішення про прийняття нових членів. Іншими словами, кожна країна-член повинна проголосувати “за”, – зазначив Сіярто
Він також нагадав, що “кожна країна має суверенне право вирішувати, звідки і яким шляхом вона купує енергоносії, необхідні їй для роботи. Ніхто ззовні не може впливати на це. Ніхто не має права нав’язувати іншій країні більш дорогі, менш безпечні джерела енергії”.
“Країна, яка укладає угоду про асоціацію з ЄС або навіть хоче стати членом ЄС, зобов’язана робити внесок в енергетичну безпеку ЄС шляхом надання транспортних маршрутів. Тому закриття газових чи нафтових маршрутів є неприйнятним і суперечить очікуванням, пов’язаним з інтеграцією до ЄС”, – додав політик.
Нагадаємо, в МЗС України відповіли, що заяви керівництва Угорщини про те, що рішення України не продовжувати з 2025 року транзитну угоду з державою-агресоркою РФ нібито мало негативний вплив на ціни для споживачів, є частиною політично вмотивованої інформаційної кампанії для внутрішнього споживання.
“Єдиною причиною проблем на енергетичному ринку Європи завжди була Росія. Протягом десятиліть Кремль використовував енергію як зброю, шантажуючи європейські уряди та підриваючи енергетичну безпеку. З початком повномасштабної агресії проти України Росія стала екзистенційною загрозою для стабільності та миру на європейському континенті. Як наслідок, ера залежності Європи від російських енергоносіїв добігає кінця”, — зазначили в МЗС.
У відомстві наголосили: “Єврокомісія та європейські уряди успішно працюють разом задля диверсифікації джерел постачання та збільшення енергетичної незалежності. Всі європейські країни знайшли можливість забезпечити свою економіку та людей альтернативними енергоносіями зі США та Близького Сходу. Лише дві з двадцяти семи країн ЄС не впоралися з цим завданням, а тепер намагаються перекласти свої проблеми з хворої голови на здорову”.
“Крім того, намагаючись всупереч здоровому глузду зберегти залежність від Росії, вони також фактично перешкоджають доступу на європейський ринок енергоресурсів від США та інших партнерів”, — додали в МЗС.
Там зауважили: “Якщо для угорської сторони в пріоритеті посилення Росії, а не ЄС і США, то слід відверто це визнати. Україна буде готова зайняти вільне місце в ЄС і НАТО, якщо Угорщина вирішить звільнити його на користь членства в СНД чи ОДКБ”.
Як відомо, контракт між Україною та Росією на транзит газу до Європи закінчився наприкінці 2024 року після того, як українська сторона вирішила не продовжувати його.
У зв’язку з цим прем’єр Словаччини Роберт Фіцо неодноразово погрожував Києву припинити постачання електроенергії.