Про це на своєму телеграм-каналі інформує прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
Сьогодні, 25 жовтня 2024 року, кабінет міністрів затвердив план щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням серед МСЕК на виконання рішень Ради національної безпеки й оборони України.
Як зазначив Шмигаль, відповідний план включає:
- Медико-соціальні експертні комісії в тому вигляді, як вони існують, будуть ліквідовані вже цього року;
- Створюється група для перегляду рішень, які ухвалювали МСЕК. Три наступні місяці триватимуть перевірки;
- У листопаді Міністерство охорони здоров’я та Мінцифри представлять рішення щодо цифровізації проходження всіх етапів МСЕК;
- Пенсійний фонд разом з ДБР, Нацполіцією та СБУ мають провести швидкий аудит всіх пенсійних виплат по інвалідності прокурорам та іншим посадовцям державних органів;
- МОЗ та Мінсоцполітики мають невідкладно винести на уряд законопроєкти щодо комплексної реформи МСЕК.
Очільник кабміну наголосив, що у цьому плані «дуже чітко» прописані строки та відповідальні за його виконання.
Це питання має бути серед пріоритетних для всіх міністерств та особисто міністрів. За результатами виконання рішень Президента та РНБО будуть відповідні висновки.
Скандали із МСЕК в Україні
3 та 4 жовтня 2024 року правоохоронці провели низку обшуків у службових кабінетах і за місцем проживання очільниці Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи та її близьких родичів. У посадовиці було виявлено 137 мільйонів гривень, низку підроблених медичних документів, списки ухилянтів із прізвищами та фіктивними діагнозами. Жінка намагалась позбутися частини грошей, викинувши дві сумки з пів мільйоном доларів через вікно.
Зокрема родина посадовиці медико-соціальної експертизи володіє 30 об’єктами нерухомості в Хмельницькому, Львові та Києві, 9 елітними автівками, корпоративними правами на 48 млн грн, нерухомим майном в Австрії, Іспанії та Туреччині тощо.
16 жовтня 2024 стало відомо про те, що Крупа, ймовірно, оформила інвалідність для 50 місцевих прокурорів на чолі з обласним прокурором. Через це генеральний прокурор України Андрій Костін підписав наказ про проведення службового розслідування. 17 жовтня 2024 керівник Хмельницької обласної прокуратури Олексій Олійник подав заяву на звільнення. 22 жовтня у відставку пішов генпрокурор Костін.
Станом на 22 жовтня 2024 підозри вже отримали 64 посадовці медико-соціальних експертних комісій. Також в Україні скасували понад 4 тисячі висновків про інвалідність. Серед іншого, СБУ викрила і припинила діяльність 8 організованих злочинних угруповань, до яких входили представники МСЕК у Харківській, Миколаївській, Закарпатській та Рівненській областях.
Вже до 31 грудня 2024 в Україні припинять свою роботу усі медико-соціальні експертні комісії. Відповідне рішення ухвалив президент України Володимир Зеленський 22 жовтня 2024 року.