Про це свідчать результати опитування, проведеного на замовлення Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR).

Його провели у січні 2024 року в 12 європейських країнах: Австрії, Франції, Німеччині, Греції, Угорщині, Італії, Нідерландах, Польщі, Португалії, Румунії, Іспанії та Швеції.

Найбільш оптимістичними країнами є Польща, Португалія та Швеція. Але навіть там лише 17% респондентів вірять, що Україна переможе, а у Швеції 19% вважають, що Росія переможе. Скрізь, крім Польщі та Португалії, перемоги Росії очікують більше, ніж України. В Угорщині – 31%, у Греції – 30%. Але переважна відповідь (в середньому 37 відсотків), полягає в тому, що війна закінчиться врегулюванням, — йдеться у звіті ECFR. 

Водночас 52% респондентів хотіли б підштовхнути Україну до врегулювання. Третина опитаних скоріше б підтримали наміри України відвоювати свої території. Найбільша підтримка у цьому питанні серед громадян Польщі, Португалії та Швеції.

За даними звіту, в Угорщині найбільше людей очікують перемоги Росії (31%), також більшість респондентів хочуть підштовхнути Україну до врегулювання (64%).

Слід нагадати, що дослідження ECFR у червні 2022 року показало, що багато європейців виступали за швидке врегулювання, навіть ціною втрати Україною території. Однак через рік опитування показало, що успіхи української армії та демонстрація лідерства США змінили сприйняття європейської громадськості.

Тоді багато європейців хотіли підтримувати Україну доти, доки Київ не поверне собі всю свою територію. Тепер, після невдалого контрнаступу України й на тлі слабкої підтримки в західних столицях, частина цього оптимізму, схоже, розвіялася.

Нагадаємо, що у лютому 2024 року серед українців зросли відчуття суму і страху при думці про Батьківщину. Водночас зменшилась кількість тих, хто відчуває гордість, у порівнянні з 2022 роком.