Про це повідомили джерела The National.
Очікується, що переговори розпочнуться в Каїрі в четвер за участі делегацій Ізраїлю та ХАМАС, а також посередників зі США, Єгипту та Катару.
Пропозиція передбачає звільнення шістьох живих заручників (серед них — громадянин із подвійним громадянством США та Ізраїлю) та передачу останків ще шістьох, які загинули в полоні. В обмін Ізраїль має звільнити невизначену кількість палестинських ув’язнених.
Пропозиція США не містить пунктів про виведення ізраїльських військ з Гази чи про постійне припинення вогню — ключових вимог ХАМАС. Також немає конкретики щодо майбутнього управління Газою після завершення війни.
Якщо угоду буде досягнуто, гуманітарну допомогу доставлятимуть у так звану «безпечну зону» поблизу міста Рафах, на півдні анклаву. Її розподіл здійснюватиме приватна американська компанія під контролем ізраїльських військових, щоб не допустити доступу ХАМАС. Вхід у зону дозволять лише після перевірки безпеки палестинців, які хочуть отримати їжу та інші припаси.
На тлі жорсткої блокади, яка триває вже два місяці, мешканці Гази (приблизно 2,3 млн осіб) стикаються з критичним дефіцитом їжі. Від початку війни в жовтні 2023 року загинуло понад 52 000 палестинців.
Джерела також заявили, що Ізраїль планує перемістити більшість палестинців до «безпечної зони» площею 50–70 км² на півдні анклаву, звідки, як очікується, сотні тисяч людей зрештою залишать Газу в пошуках кращого життя за її межами. Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу нещодавно ухвалив посилення військової операції з метою повного захоплення Гази.
За даними джерел, Ізраїль намагається створити такі умови в зоні (мінімум їжі та послуг), щоб мешканці самостійно захотіли виїхати.
Ізраїль підтримує пропозицію Трампа від січня 2025 року щодо переселення палестинців з Гази — переважно до Єгипту та Йорданії — та перетворення анклаву на американський курорт. Цей план було різко засуджено ООН, Єгиптом, Йорданією та іншими країнами як етнічну чистку.
Також у середу агентство Reuters повідомило, що США та Ізраїль обговорюють можливість тимчасового управління Газою під керівництвом американського представника до стабілізації ситуації.
ХАМАС вже висловив готовність не брати участі в управлінні післявоєнною Газою.
Від початку війни у Газі було дві паузи у бойових діях: наприкінці листопада 2023 року та з 19 січня до 1 березня 2025 року. Відносний спокій тривав до 18 березня, коли Ізраїль відновив удари.
Крім загиблих, понад 100 000 палестинців були поранені, повідомляють місцеві органи влади.