Про це пише Financial Times.
Міністерство торгівлі США у вівторок додало понад 70 китайських компаній до списку організацій, який вимагає від будь-якої американської компанії, що продає їм технології, мати ліцензію. У більшості випадків запит на отримання ліцензії відхиляється.
“Ми не дозволимо супротивникам використовувати американські технології для зміцнення власної армії та загрози життю американців. Ми прагнемо використовувати всі інструменти, які є в розпорядженні департаменту, щоб гарантувати, що наші найпередовіші технології не потраплять у руки тих, хто прагне завдати шкоди американцям“, – заявив міністр торгівлі США Говард Лутнік.
У більшості випадків обмеження стосуватимуться неамериканських компаній, які експортують продукцію, що містить американську технологію, китайським групам згідно з екстериторіальним інструментом, відомим як “правило про прямі іноземні продукти”.
Серед включених компаній є шість китайських дочірніх фірм Inspur, великої групи хмарних обчислень, яка працювала з американським виробником мікросхем Intel, у тому числі одна, що базується на Тайвані. Раніше, у 2023 році, цю групу до списку включила ще адміністрація Байдена, але зазнала критики за те, що не додала дочірні.
США заявили, що дочірні компанії були спрямовані за допомогу в розробці суперкомп’ютерів для військового використання та отримання американських технологій для підтримки проєктів Китаю. Також у Штатах вважають, що ці фірми розробили великі моделі штучного інтелекту та вдосконалені чіпи для військового використання.
США, зокрема внесли до переліку чотири групи: Henan Dingxin Information Industry, Nettrix Information Industry, Suma Technology і Suma-USI Electronics. Вони займаються розробкою мегамасштабних надпровідників для військових цілей, таких як моделювання ядерної зброї.
У Вашингтоні заявили, що ці групи надали “значні виробничі можливості” Sugon, передовому виробнику комп’ютерних серверів, включеному в список організацій у 2019 році для створення суперкомп’ютерів для військового використання.США також додали до списку 10 організацій, розташованих у Китаї, Південній Африці та ОАЕ, через зв’язки із Академією тестових польотів Південної Африки, – закладом, який Вашингтон включив до списку організацій у 2023 році. Це сталося після того, як виявилося, що ця школа наймає пілотів західних винищувачів, у тому числі з Великої Британії, для навчання китайських пілотів.
Посольство Китаю у Вашингтоні заявило, що США “знову і знову перебільшували концепцію національної безпеки та зловживали державною владою, щоб переслідувати китайські компанії”.
Також у китайському посольстві вимагають, щоб Штати “негайно припинили використовувати військові питання як привід для політизації, інструменталізації та озброєння торговельних і технологічних проблем”, а також припинили зловживання інструментами експортного контролю.
Нагадаємо, що імпорт американської бавовни, автомобілів і деяких енергетичних товарів до Китаю різко скоротився в перші два місяці 2025 року після введення мит адміністрацією Дональда Трампа й заходів у відповідь від Пекіна.