Про це пише британський The Telegraph.
Ціна за допомогу США для Києва неймовірно висока. Американський лідер Дональд Трамп не приховує потенційну загрозу для України, якщо президент Володимир Зеленський відмовиться від умов Вашингтона. Вимоги Білого дому рівносильні економічній колонізації України, з наданням значних прав на її мінеральні, нафтові та газові ресурси, порти та іншу інфраструктуру.
Ці вимоги викликали паніку в Києві та перевищують те, на що готові погодитися офіційні особи. Однак один із козирів, який запропонував сам Зеленський, — це доступ до національних ресурсів України на суму 500 мільярдів доларів, включно з тим, що Трамп назвав “надзвичайно цінними” корисними копалинами, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях України.
Ці корисні копалини приховують у собі привабливі перспективи: США зможуть позбутися залежності від китайських постачань критично важливих мінералів, які використовуються у виробництві всього — від вітряних турбін до iPhone і стелс-винищувачів.
В умовах, коли Вашингтон веде “великодержавне” змагання з Пекіном, ресурси України, вартість яких оцінюють у 15 трильйонів доларів, теоретично можуть знадобитися.
Зеленський поки що відкинув пропозицію Трампа, і аналітики пророкують, що агресивна гра США зустріне опір у столицях Європи, яка теж прагне тісної співпраці з Києвом у галузі корисних копалин.
Як і Європейський Союз, США та інші геополітичні гравці шукають можливості поставок критично важливих мінералів з Китаю і хочуть укласти угоди з партнерами, які в майбутньому могли б їх постачати.
На жаль, більша частина цінних ресурсів України нині перебуває на території, окупованій Росією. Це підкреслює, чому припинення конфлікту, чи то за посередництва Трампа, чи то за посередництва когось іншого, імовірно, стане важливою умовою для реалізації амбіцій Києва щодо монетизації заритих у землю скарбів.
“Вам потрібні гарантії безпеки”, — каже Браян Білле з Benchmark Mineral Intelligence. “Це дуже важлива відправна точка. Наразі бізнес-проєкт досить складний, тому що ми не знаємо, куди рухається країна і до чого призведе цей конфлікт”.
Хоча вимоги можуть бути жорсткими, Трамп, безсумнівно, стверджуватиме, що його пропозиція Україні дасть саме таку впевненість — нехай і похмуру.
Нагадаємо, напередодні The Telegraph опублікував умови угоди зі США про копалини. Угода охоплює не тільки корисні копалини, а і нафту, газ, порти та інфраструктуру. За проєктом угоди США забиратимуть 50% регулярних доходів, отриманих Україною від видобутку ресурсів, і 50% фінансової вартості “всіх нових ліцензій, виданих третім особам” для майбутньої монетизації ресурсів. На такі доходи буде “накладено арешт” на користь США. Вашингтон матиме суверенний імунітет і отримає майже повний контроль над більшою частиною сировинної економіки України.
Якщо угода буде підписана на цих умовах, вимоги Трампа становитимуть більшу частку українського ВВП, ніж репарації, накладені на Німеччину за Версальським договором.
Крім цього, за інформацією видання, Україна не має сукупних запасів корисних копалин і вуглеводнів на суму $26 трлн. Країна також не може задовольнити вимогу Трампа про виплату $500 млрд у будь-який значущий проміжок часу.